| godge a întrebat:

Ce credeti despre Crimeea? Credeti ca ar trebui anexata Rusiei? Depre referendum ce ziceti?
Cam 70-80% din crimeeni au vrut in Rusia

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crimeea este a Rusiei. Ucraina este Rusia, în mă-sa de treabă şi de ţară.

Rezultatele referendumului au arătat dorinţa majorităţii locuitorilor Crimeei de a face parte din Rusia.

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E clar ca majoritatea locuitorilor Crimeei isi doresc sa fie in Rusia, si se considera rusi, dar asta nu inseamna ca ceea ce s-a intamplat a fost legal. Acel referendum a avut loc sub ocupatie militara rusa, si nu a fost organizat cu acceptul Ucrainei, tara din care facea parte Crimeea. Practic, Rusia a anexat Crimeea inainte de referendum. Apoi mai e problema intrebarii la care au trebuit sa raspunda participantii la referendum. Nu le-a fost data sansa de a ramane in Ucraina. Ambele intrebari duceau la acelasi rezultat, adica unirea cu Rusia. Tot acolo s-ar fi ajuns intr-un final si daca rezultatul referendumului era cu totul altul. Doar ca ar fi durat ceva mai mult pana cand Crimeea ar fi ajuns tot in mainile Rusiei. Ceea ce s-a intamplat acolo nu are nicio legatura cu democratia si statul de drept, ci e doar o incercare de a mima democratia. Asta e Rusia lui Putin, si asa gandesc toti cei care-l admira si sustin. E o dictatura deghizata. Dovada e faptul ca Rusia sustine toti dictatorii din lume, de la Kim Jong-un la Bashar al Assad.

| oprescudorin11 a răspuns:

Crimeea a fost a Rusiei si pe vremea tarilor. A fost un punct chee pentru rusi. E populata de rusi.Au fost mereu razboaie, chiar cu vestul Europei pentru Crimeea, era vizata si de turci.E un punct strategic.
Rusia a facut un gest ilegal, referindu-ne la 'normele internationale 'in vigoare acum.
Trist este ca nimeni nu poate face nimic, rusii sunt in avantaj, ii au pe toti la mana. Nu-mi place Putin ca e periculos, dar daca eram rus luam Crimeea de mult. E ca la sah.
Manevrele sunt excelente. Il urasc pe Putin dar ii admir actiunile. Ca un arbitru.Va mai face si altele. Vestul Europei si america sunt mortaciuni.Nu vor carai decat timid. Nu au ce face!

| MihaiN a răspuns:

N-a vrut nimeni in Rusia, dar cand s-a organizat referendumul, tancurile rusesti erau pe acolo.NORMAL ca alegerile au iesit cum au iesit.Rusia se comporta ca un pradator care anexeaza / prada tot ce poate.Vestea proasta pentru ei: vor fi izolati dpdv economic si politic, si au sa aiba pe termen lung pierderi mult mai mari decat ce castiga din anexarea Crimeei.

| 0x11111051 a răspuns (pentru MihaiN):

Nu vor intra in pierderi! China, Japonia, India, si tot Orientul Mijlociu sunt cu ei!

Doar daca vor semna sanctiunile economice contra Rusie 10 state din vreo 200, rusilor oricum le vor fi pohui!

Rusia e cel mai mare stat. E puternic economic si militar. Are de toate! Pierderi nu va avea!

Si apoi, gindeste-te, benzina, motorina, gazul, si lumina, de la cine le primesti? De la stat! Da statul? De la rusi! Dar daca ei vor fi "izolati"? Cum iti vor trimite toate acestea? La aceasta nu te-ai gindit? La iarna cum te vei incalzi?

| MihaiN a răspuns (pentru 0x11111051):

LOL, draga, am inteles ca slujesti alora care aproape ca au distrus Romania, dar hai sa te trezesc putin la realitate cu un mic quote: " triunghiul UE-India-China e arhisuficient comercial vorbind ca sa nu existe Rusia sau sa existe si sa nu conteze. recent un ministru chinez a spus o fraza care face mai mult decat 50 de milioane de musulmani la moscova: e cazul ca occidentul sa intreprinda actiuni care sa degajeze economia mondiala de monopolul rusesc asupra gazelor. a doua zi polonia legaliza gazele de sist. a bon entendeur salut. putin isi va permite sa-l palmuiasca pe ambasadorul american in kremlin cu lume de fata inainte sa se gandeasca sa nu laude pisica de rasa a sotiei ambasadorului chinez, daca doamna are vreo pisica.". Rusia o sa piarda de n ori mai mult decat a castigat luand cu forta un teritoriu PENTRU CA NU POTI SA FURI SI SA RAMAI NEPEDEPSIT.E simplu.Iar gazele si toate cele 1. le avem si noi (si urmeaza exploatarea) 2. o parte ne vor trimite americanii (yeap, pana in iarna se vor intampla niste chestii), 3. intreaba-te in ce fel Rusia mai are vreo sansa dpdv economic daca bursa de la Moscova si din toate marile orase rusesti se va prabusi, si daca rubla va scadea ca valoare.Vestea proasta e ca in Rusia, din cauza deciziilor lui Putin, au sa moara niste oameni de foame (ca va intra intr-o criza financiara masiva)

| Alexinho007 a răspuns:

Dupa parerea mea,se va ajunge la un razboi intre Rusia si Ucraina! Iar despre referendum, total ilegal! Dar datorita miscarilor astora, am inceput sa imi placa de PutinhappyChiar il admirhappyFace ce vrea cu lumea! Este cel mai bun strateg si mai destept presedinte din Europa, dar in acelasi timp este si foarte periculos! Si, din pacate, mi-e greu sa cred ca situatia dintre Ucraina si Rusia se va calmacrying((((((((((((((