| tudorvolcano a întrebat:

Ce părere aveți despre federalizarea Ucrainei?
Cred că ar fi cea mai bună soluție.
Ar fi o prostie ca Ucraina să-și continue acțiunile sale xenofobe și extremiste.
În regiunea Cernăuți, mulți țărani sedentari de etnie română sunt agresați fizic de poliția ucraineană și le sunt distruse școlile.
Mai rău, în urma schimbării de guvern a fost scoasă legea minorităților.
Rusia și-a protejat etnicii anexând Crimeea.România stă cu mâinile în sân.
Federalizarea Ucrainei este soluția ideală.
Am uitat să zic că cetățenii ucraineni n-au dreptul la dublă cetățenie, deci etnicii români din Ucraina pot fi omorâți fără nicio problemă de autoritățile ucrainene pentru că nu au cetățenie română.
Ce părere aveți despre federalizarea Ucrainei?
Dau fundă celui mai bun răspuns.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ma intereseaza sa faca ce vor ei.

| sublime89 a răspuns:

Ucraina e o tara cam prea mare ca sa poata fi unita. Asta e adevarul. Sunt prea putini etnici ucraineni pentru o tara atat de mare. Asa ca exista trei solutii:
1. Rusia ocupa o treime din tara iar restul Ucrainei intra in UE si NATO.
2. Ucraina se federalizeaza si ramane o tara neutra "tampon" intre UE si Rusia.
3. Ucraina revine sub influenta rusa si atunci nu va mai fi nevoie de federalizare sau schimbarea granitelor.

Cea mai buna solutie pentru Ucraina cred ca e varianta a 2-a, desi in acest fel stiu ca rusii ar obtine in mare parte ce si-ar dori.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tot conflictul asta de il vedeti prin media nu este altceva decat un mare blat, un joc de putere intre Putin si UE pentru a imparti Ucraina. Se va face impartirea exact dupa modelul Iugoslaviei, probabil ca o treime va pleca la rusi iar restul ramas se va divide in mai multe tarisoare care vor adera la UE.

Ucraina este o tara mult prea importanta atat pentru UE cat si pentru Rusia, nu va fi federalizata niciodata.

| tudorvolcano explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Care țărișoare? Toți vecinii Ucrainei în afară de Belarus au revendicări teritoriale asupra Ucrainei.Mai rămâne o mică regiune care aparține de jure Ucrainei.În plus, Ucraina își poate păstra integritatea teritorială dacă se federalizează.De exemplu, Danemarca aparține UE, dar provincia autonomă Groenlanda nu.Deci provinciile din Vest pot adera la UE iar cele din Est la UVE(Uniunea Vamală Euroasiatică) fără ca Ucraina să-și piardă integritatea teritorială.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru tudorvolcano):

N-are nimeni niciun interes sa se federalizeze Ucraina, e bataie mare pe resursele lor iar Putin si Merkel le vor imparti frateste. Tot ce vezi tu e de fapt o mare perdea de fum.

| tudorvolcano explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ucraina este un stat tampon, deci o impărțire ar declanșa un război mai devreme sau mai târziu.Cum crezi că ar arăta harta Ucrainei împărțită?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru tudorvolcano):

''Cum crezi că ar arăta harta Ucrainei împărțită?''

Asta nu stiu.

| tudorvolcano explică:

În cazul federalizării există o serie de probleme.
1)Transcarpatia (cine ar avea mai multă autonomie între unguri și slovaci)
2)Bugeac (aparține de regiunea Odessa, pe care rușii vor să o anexeze în întregime pentru a ajunge la brațul Chilia, dar Bugeacul este o regiune istorică românească)
3.Majoritatea foștilor locuitori din regiunile date Ucrainei sunt cadavre în Siberia.
4. 25% din populația Ucrainei este de etnie rusă (asta le dă un avantaj rușilor
pentru a-și obține ce doresc)
5. 70% din populația Ucrainei este de etnie ucraineană (ucrainenii ar protesta masiv împotriva federalizării)
În concluzie, Ucraina este un loc imprevizibil.O soluție temporară este trimiterea de trupe de menținere a păcii de către NATO pe malul stâng al Niprului.

| Cezar2009 a răspuns:

Ar fi un precedent care ulterior ne-ar putea atinge si pe noi.

| Cezar2009 a răspuns:

De ce nu actionam si noi? Politicienii nostri nu au coloana vertebrala.