| CinevadinBucuresti a întrebat:

Ok, am o situatie mai complicata. Tatal meu este de cetatenie turca, cand mi s-a facut cert. de nastere avea viza expirata, au aparut ceva probleme din cauza asta si nu mi-a fost trecut in certificatul de nastere. El a trebuit sa plece din tara pentru muuult timp, in fine, long story. Acum a revenit, si vrea sa fiu trecut ca fiul lui in buletin ca sa pot sa fiu mostenitorul la ce are el in Turcia. Problema este, cum fac acest lucru? De ce acte am nevoie si ce proceduri trebuie sa fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca avea viza expirata tatal putea fi trecut in certificatul tau de nastere pe baza declaratiei mamei tale.
In prezent tatal tau te poate recunoaste printr-o declaratie notariala autentica. Pe baza acesteia vei primi un nou certificat de nastere, de la Starea civila si apoi iti vei putea preschimba cartea de identitate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......va-rog-sa/

Toate cele bune.