| anonim_4396 a întrebat:

Pot infia sau sa adopta un copil de 3-4 ani daca sunt singur si necasatorit!? Vreau sa-l cresc! Si ce trebuie facut?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca indeplinesti conditiile prevazute de lege si adoptia este aprobata.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 459.Capacitatea şi starea de sănătate
Persoanele care nu au capacitate deplină de exerciţiu, precum şi persoanele cu boli psihice şi handicap mintal nu pot adopta.
  ART. 460. Diferenţa de vârstă
(1) Adoptatorul trebuie să fie cu cel puţin 18 ani mai în vârstă decât adoptatul.
(2) Pentru motive temeinice, instanţa de tutelă poate încuviinţa adopţia chiar dacă diferenţa de vârstă dintre adoptat şi adoptator este mai mică decât 18 ani, dar nu mai puţin de 16 ani.
  ART. 461.Condiţiile morale şi materiale
(1) Adoptatorul sau familia adoptatoare trebuie să îndeplinească garanţiile morale şi condiţiile materiale necesare creşterii, educării şi dezvoltării armonioase a copilului.
(2) Îndeplinirea condiţiilor prevăzute la alin. (1) se atestă de către autorităţile competente, potrivit legii speciale."
Alte conditii si procedura adoptiei sunt prevazute in L.273/2004, rep. in 2016, cu md. si compl. ulterioare. De asemenea te poti adresa si la Direcţia generală de asistenţă socială şi protecţia copilului din judetul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu ai fost in stare sa i ti gasesti nevastă, vrei un copil? Ce te faci daca i ei in adoptie un copil bolnav?

| johnnny123 a răspuns:

"în 26 Noiembrie 2019 | Spiridusul2019 a întrebat:
Buna! Daca a mers un gandac de bucatarie pe lenjerie mea de pat si l-am atins din greseala pot păți ceva!? Am nevoie de ajutor!"

"în 31 Decembrie 2020 | Spiridusul2019 a întrebat:
Care sunt simptomele diabetului, cum se manifesta!? poti sa te trezesti intre 1 si 2 30 noaptea si apoi sa dormi pana la 7, am 85 de kg si urinez cam des? Vreau lamurire!"

Tu esti un pustan ipohondru care se teme de un gandac si crezi ca vei putea creste un copil?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru johnnny123):

Cred ca ii e frica si sa duca olita copilului laughing

| johnnny123 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai poate de aia vrea sa gaseasca un copil de 3-4 ani, ca sa nu mai fie nevoie de olita si de schimburi.

Eu cred ca mai bine ar adopta un copil de vreo 12 ani, ca sa aiba copilul grija de el.