| Februar30 a întrebat:

Pe ce criterii dati bani cersetorilor? Azi a coborat unul din autobuz si mi-a zis:
- Am mancare multa in sac, dar n-am paine. Da-mi 5 lei sa iau o paine.
I-am raspuns ceva de genul "Daca ai mancare multa, pofta buna. Mananca si tu fara paine."
Nu mi-a cerut mult, dar m-am gandit ca mai bine ii dau altuia cu o replica mai buna laughing Avea si sacul destul de mare.
Ce ati fi facut in locul meu?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu dau. Decit daca vad pe o vreme ciinoasa la vreun colt de strada vreo babuta care biata de ea e disperata. Ea chiar are nevoie.
De ce?
Un om al străzii pe care il stiam, nu din aceia care sunt fara adăpost, ci din cei carora le place sa stea e strada, insistă cit astept in statie la tramvai sa ii dau de piine, cică ca nu ar avea. Insa stiam prea bine ca are. Refuz de fiecare data cand cere. Cind apare tramvaiul si dau sa ma urc, scoate plin de sine un teanc mare de bani din buzunar si mi-l arata, zicind: "Uite, ba, am bani, nu imi trebuie banii tai." Bani facuti tot din cerșit.
Un pustan, intr-o zi imi cere un leu. Nu ii dau, stiu cit se cîștigă din cerșit. Seara, stau la un butic unde un prieten lucra ca vînzător. Vine pustiul cu o grămadă mare de monede sa ia orice altceva, numai mîncare nu. Il intreb de unde le are. Cu greu a recunoscut.
Dar cea mai tare faza a fost cand lucram pe teren cu inca doi colegi. Am dat de o băbuţă simpatica care se plingea ca era de pe la Vatra Dornei (eram in Timisoara atunci), ca hotii i-au taiat poseta si i-au luat banii. Ne-a si aratat poseta taiata. Am crezut-o si i-am dat bani de tren, cica sa ajunga acasa. După doua zile, plec in concediu. Cind ma întorc, unul din colegi, un moldovean smecheras, dar băiat tare de treaba, se ia de mine rizind, zicindu-mi ca au vazut-o pe băbuţă făcînd aceeasi chestie fata de altcineva ☺
Deci,, in cazul.tau nu ii dădeam. Oricum, 5 lei e cam mult pentru o pîine.

| Februar30 explică (pentru cristi202):

Asta de azi macar a fost onest. Mi-a zis ca deja are mancare multa si tot mai vrea.

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da, 5 lei e putin. Dar, vorba aia, pic cu pic se face marea. Cersetorii cîștigă intr-o ora, 5 de la mine, 5 de la tine,, cate 5 de la altii, cit cîștigi tu intr-o zi, daca nu chiar mai bine.
Si stii ceva? Cei care chiar au nevoie sunt doar a zecea parte din toti cei de cerșesc. Si crede-ma ca nu exagerez. Toti zic ca vor pîine, dar putini sunt cei ce sunt sinceri si chiar isi iau pîine daca le dai.

| UnDiavol a răspuns (pentru cristi202):

Sunt 5 lei ajunge cu atâta domneala pe voi 5 lei ați văzut Mult este clar totul nu vreau sa mai discut pe tema asta dacă 5 lei va este frica sa scoateți din buzunar și sa oferiți omului acela care chiar avea nevoie și care a spus ca vrea sași ia o pâine nimic altceva nu a vrut omul acela doar atâta zic Dumnezeu este sus el nu doarme Absolut Niciodată

| cristi202 a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu mi-e frica sa scot 5 lei din buzunar, dar cand ma gîndesc ca unii gîndesc dupa ce le dau:: "Uite, fraierul, mi-a dat!", am rețineri serioase. Mai bine dau doar celor pe care ii stiu in nevoie. E, mai înțelept asa. Dumnezeu ne cere sa dam, si e bine sa dam, dar nu trebuie sa o facem din prostie, ci din înțelepciune, ca sa nu dam pe degeaba, sau spre rau. Da, spre rau, căci unii oameni ai strazii, de le dai, desi cer de pîine, dau banii pe aurolac, ceea ce le face rau, si atunci ai dat spre rau. Sigur Dumnezeu nu vrea asta. Si de aceea stiu credincioșii care dau mîncare, sau chiar le ia o pîine. Dar stiu si de un caz in care piinea primita a fost aruncată la gunoi imediat după ce a fost primita. Trist, dar adevarat.

| Februar30 explică (pentru cristi202):

Mda putem sa le facem rau, vrand sa le facem un bine. Ar trebui sa dam celor pe care ii vedem frecvent si par cu adevarat saraci si cu putine vicii... altfel nu stim ce vor face cu banii.

| cristi202 a răspuns (pentru Februar30):

Asta zic si eu, trebuie dat celor carora chiar stim ca au nevoie. Altfel, riscul de a arunca banii in vint e mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La fel.

| T0T a răspuns:

5 lei? Ba e extrem de mult dacă sunt obținuți ca bani neimpozabili pe o cerșeală de maxim un minut! Gândește-te că e vorba de 1 euro pe minut (de muncă). Un cerșetor din ăsta are șanse mari să ajungă mult mai bogat decât tine (dacă ești salariat normal). Păi dacă faci un calcul ajungi la numere exorbitante. Nu degeaba au apărut parodiile alea cu cerșetorii care au prin canalele lor lucruri mai valoroase decât tot ce are prin casă un om normal.
Dar vedem rezultatele în palatele țiganilor care îi trimit la cerșit. Mare parte din fonduri de acolo vin.

| UnDiavol a răspuns (pentru T0T):

Ferească Dumnezeu

| Februar30 explică (pentru T0T):

Depinde ce "skilluri" are. Imi imaginez ca unii ajung sa stranga destul de bine, de la strainii care ne viziteaza tara, carora li se face mila usor. Sau cei care pleaca prin diaspora la cersit.

| T0T a răspuns (pentru Februar30):

Nu e de la străini. Eu văd destui „miloși" doar pe aici. Eu cred că mai toleranți sunt românii la așa ceva.

| Fatamuntilor a răspuns:

II cumparam paine si gata!
NICI eu nu obisnuesc sa dau cersetorilor.Nu poti stii la ce foloseste banii.Este cunoscut faptul ca sunt filiere de cersetori.Adica smecherasi care racoleaza persoane vulnerabile ( copii, batrani, persoane fara adapost) care ii pune sa cerseasca.Si care se folosesc de banii amaratilor.Am intalnit chiar eu un asfel de caz.In urma cu 4-5 ani vedeam mereu in parcare la Kaufland un baietas de vreo 8-9 ani care vindea plasturi.Intr-o zi vad se apropie de copil un barbat care il prinde de brat si il intreaba,, Cat ai facut?''
Sau vad o tanti mereu in acelasi loc care cere bani trecatorilor. Uneori isi ia bautura.
Chiar si preotul zice ca e de preferat sa cumperi ceva de mancare!

| Februar30 explică (pentru Fatamuntilor):

Odata am pus botul si am mers cu unul in supermarket, sa-i iau lapte pentru copil. De la lapte, am ajuns la lapte praf, scutece, apoi voia bani... ajunsesem pe la cateva sute de lei. Pana la urma i-am dat ceva bani, ca avea niste rani urate pe corp si m-am gandit ca poate vrea sa se trateze.

| Felys a răspuns:

Ii dadeai replica, painea ingrase

| Furnicuta000 a răspuns:

Nici eu nu iau paine de 5 lei...

| Vântulalb a răspuns:

Eu nu dau.
De ce? Pentru ca nu vine nici unul la mine sa spuna: "Daca ai nevoie de ajutor la munca grea, necalificata, vin sa te ajut pentru ca am nevoie de bani." Dar cersesc cu tot felul de motive.

| cristi202 a răspuns (pentru Vântulalb):

Corect! Am vazut zdrahoni de bărbați care cerseau, dar pe care, cand ii chemai sa te ajute la vreo treaba, se dădeau urgent inapoi.

| DonEduardo a răspuns:

Nici eu nu i-as fi dat.

| gigite a răspuns (pentru DonEduardo):

De multe ori,... atentie, i-ai dat, belea ti-ai cautat, adica repros, injuratura si iti faci si nervi degeaba, ecel mai bine sfidare si-ti vezi de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O paine nu e 5 lei in primul rand.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pâinea de casă" coaptă "la tavă" de la Mopan e 6 lei! Să știi că merită banii!

| UnDiavol a răspuns:

Preferați sa dați replici să-ți fi cool in loc sa dați o mâna de Ajutor va definti singuri Dece ai ajuta pe cineva pe baza uneori criterii? Omul acela era obosita și flamandă și el și familia lui mai ales pe gerul asta de afară păteai ceva dacă ai dădeai 10 lei? Sti cum este sa stai foame sa cauți prin gunoaie sa ai ce sa mănânci Omul ăla cu sacul pe spate cine știe ce foame era câte zile sta in gerul asta afară si caută de mâncare nu-ți mai spun și ca ei dorm pe supt pasaje înghemuiti cu capul jn jos și doar o geaca grosa au pe ei nimic altceva sti cum este? mai ales pe gerul asta de afară tu când stai frumos la căldura mâncare calda tv camera ta Netflix YouTube Instagram toate condițiile pentru familia lui Tea rugat săi dai 5 lei 5 lei mă ai văzut atât de mult Dumnezeu este sus atâta zic nu uita el nu doarme Niciodată poate avea sacul mare dar acolo nu era decât resturi din cine știe ce părți le-a loat omul acela O pâine a vrut o singura pâine nu ți-a spus nimic altceva Pâinea aia o mânca fata lui băiatul lui familia lui Dumnezeu este sus el nu doarme Niciodată

| cristi202 a răspuns (pentru UnDiavol):

Citeste mai sus. Am dat trei cazuri care ar trebui sa dea de gîndit oricui. Lista poate continua. Pina dimineata pot sa iti povestesc cazuri ce le stiu care au cerut si nu era ca le era foame sau duceau lipsa. Hai sa iti zic inca unul la fel de interesant. Un tînăr, cu o oarecare labilitate psihică, deci cu probleme serioase, trecea pe la biserica unde eram paznic pe atunci. Il mai ajutau credincioșii. Odata, il vad cu un aparat foto. Pe atunci nu oricine avea aparat foto. Alta data, il vad cu un walkman, acele casetofoane mici portabile cu casti, cum erau inainte. Era dubios ca el sa aiba asa ceva, nu isi permitea un om sărac sa isi ia. Credeam ca le fura. L-am luat la intrebari, si cu greu, cu jena, a recunoscut ca mergea zi de zi o ora pe centrul Timisoarei sa cerșească. La el mi-a placut ca isi lua si mîncare din acei bani, dar cîștiga suficient si pentru alte chestii, mult mai scumpe.
Mai ai chef să dai? Da, dar ai grija cui!
Daca vrei sa ajuți cu adevarat, dă cuiva care chiar stii ca e sărac, nu unui necunoscut care te poate fraieri usor fiindca nu stii deloc situatia lui.

| badpanda a răspuns:

Depinde ce simt in acel moment.Ma bazez mult pe intuitie.
Daca chiar simt ca are nevoie si cere intr-un mod politicos ii dau si mai mult decat cere.
Si sunt rasist.Asta este.

| gigite a răspuns:

Acesta, nu merita nici o atentie.

| Februar30 explică:

Calmeaza-te, ca nu se mai intelege ce scrii. Eu spuneam le-as da altora, care folosesc o replica mai buna la cersit.

| UnDiavol a răspuns (pentru Februar30):

Sunt calm.

Nu mi-a cerut mult, dar m-am gandit ca mai bine ii dau altuia cu o replica mai buna Avea si sacul destul de mare.
Ce ati fi facut in locul meu? Iași fi dat cu toată inima și mai mult dacă auzeam cuvântul pâine aicia am încheiat toată discuția atâta am avut de spus

| AlexValentinn a răspuns:

Eu dau bani unui cersetor in functie de cum se prezinta si de cati bani am la mine. Daca este un cersetor batran care are niste haine vai de capu lor si nu prea e ingrijit si se vede de la o posta ca e amarat ii dau dar numai daca am suficienti bani la mine adica daca am 20 de lei e posibil sa ii dau 2-3 lei, daca am 100 lei e posibil sa ii dau si 5 lei ( atat am dat cel mai mult) dar daca singurii mei bani sunt 10 lei nu ii dau ca nu pot. Dar daca cersetorul este unul mai tanar si e sanatos din punct de vedere fizic si e tigan (da, sunt rasist) nu ii dau, sau daca vad copii mici. De revelion erau niste copii mici la vreo 4-5 ani tigani care erau cu sorcova si voiau sa ma sorcoveasca si chiar le-as fi dat bani dar am vazut ca e ma-sa cu ei langa si stiam ca daca le dau bani banii o sa ajunga la ma-sa, nu la ei deci nu ar fi fost bine sa le dau, daca erau singuri le-as fi dat cu siguranta.

| Andreeeush3369 a răspuns:

Mai bine nu te mai chinuiai sa i dai raspunsul asta, si da, poate majoritatea nu isi cumpără sa mănânce, poate își iau alcool sau tigari dar totusi si astea sunt nevoi si daca ii dai un leu nu ar trebui să te gândești ce face cu ei, în schimb sunt si tigani nesimțiți, aia la care după ce le dai un leu insistă să le mai dai, sau te înjură, aia doar trebuie evitati