| anonim_4396 a întrebat:

Am primit o amenda de la Politia locala sector 3 pentru o pretinsa fapta " as fi aruncat un muc de tigara intru-un Parc pe domeniul public " Amenda este de 2000 Lei si vreau sa o contest la Judecatoria Sectorului 3.
A mai pățit cineva lucrul asta?
Și dacă da cum ați rezolvat dacă ați rezolvat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune plangere contraventionala la judecatorie. Vezi ca trebuie sa o faci in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie. Pentru a obtine anularea p.-v.c. este nevoie sa ai probe (de regula martori) ca nu esti vinovat de acea fapta sau ca nici macar n-ai fost in acel parc la data si ora trecuta in p.-v.c. Daca nu te descurci ar fi bine sa angajezi un avocat pentru redactarea plangerii contraventionale si reprezentarea in instanta.

| Fury1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca nu castig ce se intampla platesc amenda intreaga de 2000 plus cheltuieli de judecata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fury1):

Da, o sa platesti ambele.
Daca esti vinovat nu ar trebui sa faci plangere contraventionala ci sa platesti amenda in maximum 15 zile de la data primirii p.-v.c., in acest caz vei beneficia de inlesnirea de a plati numai jumatate din minimul amenzii, ar trebui sa scrie despre aceasta in procesul-verbal.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Pretinsa? Adica a sosit amenda asa, fara ca tu sa fi facut ceva?