| Cosmin49 a întrebat:

Salut.

Mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile, deoarece am avut in localitate 102KM/h in data de 24 ianuarie 2022, iar pe 8 februarie mi-a expirat dovada. Acum vreau sa dau examenul de redobandire. Intrebarea mea este: se aplica legea ce reduce timpul de asteptare la 30 de zile, sau cea noua, care este aparuta la sfarsitul lui ianuarie care spune ca durata este redusa cu 1/3 >- de la 90 la 60.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aproape intotdeuana se aplica legea in vigoare la data comiterii contraventiei, asa ca vei putea sustine testul pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce (nu a permisului).
De la regula enuntata exista o singura exceptie: este vorba de retroactiovitatea legilor contraventionale si penale mai favorabile, nu este cazul in situatia expusa, legea noua este mai nefavorabila.

| haileewatson a răspuns:

Dar ce a fost in capul tau sa mergi cu 102km/h in localitate? Data viitoare cand omori un om nevinovat o sa vii tot pe TPU sa intrebi ce sa faci.

| Cosmin49 explică (pentru haileewatson):

De ce te-ai mai obosit sa spui acest lucru, cand ceea ce ai spus, nu raspunde la intrebarea adresata de mine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cosmin49):

Că poate revii cu picioarele pe pamant. La fel ti-as fi raspuns si eu.

| Element231 a răspuns (pentru haileewatson):

Exista multe localitati in Romania unde au modificat destinatia terenului in intravilan si au modificat si limitele de viteza.Practic printre campuri unde anul trecut era limita 90 acum este 50, iar politistii se pun cu radarul imediat dupa semnul cu limita de 50.
Asa ca nu mai manca rahat chiar daca este gratis.