| Felix1985 a întrebat:

Pe un forum am vazut un topic deschis de un moderator. Acesta se numeste "Colţul anti bugetarului". TPU, ce parere aveti? Este o dovada de invrajbire a unor categorii socio-profesionale contra altora? Este corect, moral, etic, ca un moderator sa supuna dezbaterii asa ceva?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt bugetar (medic) si le doresc tuturor acestor oameni sa nu beneficieze de nici un ajutor de bugetar la nevoie (medicul sa nu-i trateze, profesorul sa le excluda copiii din clasa, politistul sa-i lase sa fie agresati in plina strada) macar cate o data. Dupa aceea, ii vor respecta mult mai mult pe acesti oameni fara de care nu ar putea trai. pana atunci vor trai cu iluzia ca importanta muncii unui om se masoara strict in numarul de şaibe pe care il produce.

| FelixAndrei a răspuns (pentru Brigaela):

Putini inteleg ca au si ei rolul lor intr-o societate moderna. Ca exista si uscaturi, asta chiar ca-i regretabil.

| KodrutZ a răspuns:

Esti bugetar cumva? Atita vreme cit majoritatea oamenilor sanatosi la cap sint constienti ca banii lor se duc pe p&^a pentru salarizarea a vreo citeva mii de mizerabili care nu fac nimic la modul porc (parlamentari, deputati, ministri, mari functionari) si a unor zeci/sute de mii care nu fac nimic pe salarii de nimic (multi dintre profesori, multi dintre doctori, preotii care iau salariu si mai iau si spagi la modul porc, tanti de la ghiseu care isi bea cafeaua pina la 12, etc), nu cred ca discutam de invrajbire a unor categorii impotriva altora, ci de realizare a unei realitati.

| FelixAndrei a răspuns (pentru KodrutZ):

Partial ai dreptate!