| sabin89 a întrebat:

Pe vremea țarilor, Rusia era guvernată cu ajutorul unei poliții politice personale. Lenin a venit cu idei noi. Și-a axat filosofia revoluționară în jurul unui partid politic, care trebuia să devină mentorul și conducătorul revoluției. Uite ce scrie el în "Statul și Revoluția": "Exploatatorii nu pot suprima poporul fără ajutorul unei mașinării complicate, construită special pentru aceasta, dar poporul înarmat poate suprima exploatatorii fără o asemenea mașinărie; fără un asemenea aparat special". Troțki a mers un pas mai departe: "Abolirea spionajului și a diplomației secrete este condiția primordială a unui stat onorabil, care promovează o politică externă democratică".
De ce socoteala de-acasă nu s-a potrivit cu cea din târg?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca uneori practica nu se potriveste cu teoria, stii vorba: Teoria ca teoria, dar practica te omoara!

Răspuns utilizator avertizat
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Rusia este o tara cam ca si Canada. Rusia este o tara foarte mare, despre care noi Romanii nu prea mai stim nimic, si nu prea am mai invatat nimic, de la caderea comunismului in Europa incoace. Adevarul este ca Romania in Europa a depins si depinde de 3 Mari Puteri, Franta, Anglia si Rusia. Restul nu prea conteaza.
Rusia asiatica este o tara foarte bogata, insa foarte inapoiata economic. Asta pentru ca in Siberia este cam ca in Alaska: sunt putini oameni si 10 luni pe an este foarte frig. Rusia are numai 2 orase foarte mari si importante Moscova si Sankt Petersburgh. Romanii stiu foarte bine Franceza si Engleza pentru ca Romania a facut parte de 2000 de ani din imperiul Roman, Rusia a facut parte din imperiul Ruso-Chinez. Rusii nu sunt chiar asa de prosti si in ansamblu sunt mai isteti ca Romanii si ai ce sa inveti de la ei (cum ai ce sa inveti si de la Francezi). Nu conteaza ce scrie in 'Statul si revolutia' este ca si cand l-ai compara pe Ion Creanga cu Nicolae Ceausescu. De aceea socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. Rusii au avut si inca au scriitori si oameni de cultura foarte buni.

| sabin89 explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

"Restul nu prea conteaza" - Germania nu prea contează?

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru sabin89):

Germania nu prea conteaza pentru ca a inceput 2 razboaie mondiale si pentru ca mai are de platit daune de razboi cateva miliarde de dolari pe an inca 100 de ani de acum incolo daca vrea sa fie iertata. Cei care sunt mai in varsta de 50 de ani nu iarta Germania pentru ce a facut in cele 2 razboaie mondiale. Dupa cum am spus Germania nu prea conteaza. Conteaza Franta, Anglia si Rusia. Toate triburile germanice din Europa provin din nordul Indiei. Ai auzit si ai vazut tigani blonzi? Ei sunt, insa au uitat. Asta a fost PRETEXTUL de incepere al razboiului din Ucraina: tiganii aia blonzi din nordul peninsulei Crimeea ii omoara pe rusi. Si pe jumatate Rusii aveau dreptate.