| MrAlexinho a întrebat:

Pentru 10.000 EURO pot ipoteca o casa care in acte scrie ca e din paianta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui multe detalii esentiale pentru un raspuns corect: unde este situata casa, cate camere are, cat teren aferent are si vechimea ei. Trebuie sa stii ca, de regula, valoarea evaluata a unui imobil trebuie sa depaseasca cu cel putin 30-40% valoarea creditului si dobanzilor aferente, deci in cazul tau ar trebui sa fie de cca 15.000 euro. Greu de gasit o casa de paianta la asemenea valoare, poate doar daca are teren mult si este situata intr-o zona cu valoare mare a terenului. Numai bine!

| harciog a răspuns:

Numai daca expertul face evaluarea si ar mai trebui ca singura conditie dupa evaluare ca acea casa sa fie locuita.