| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a admiterea la doctorat sau cu alte cuvinte la studiile doctorale trebuie sa fi absolvent de masterat? Sau se poate si cu diploma de licenta? Adica absolvent al facultatii... Sau cum se procedeaza?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de master

| Anonimuserr a răspuns:

Nu contaza daca sunt eu in situatia asta sau este altcineva... Asta prea putin este relevant. Ideea era sa fiu eu sigur. Cum spunea cineva pe aici inainte nu erau masterate si dadeai direct la doctorat cred ca pana prin 2000, dar am crezut ca se poate si acum da la doctorat daca n-ai masteratul si vrei sa te inscrii la un program de studii doctorale.
@LucianStroe : Nu cred ca este necesar sa scriu cu diacritice pe internet, nu elaboram lucrari de diploma, daca tu spui ca nu e destul de romaneste.

| LucianStroe a răspuns (pentru Anonimuserr):

Cine a zis ceva de diacritice omule?

Iar ca sa-ti rezum raspunsurile la intrebarea ta (care n-a fost clara deloc), avem asa: daca ai fi facut ca mine 5 ani de facultate pe care sa-i absolvi in 1992, n-are cum sa-ti ceara nimeni master caci nu exista asa ceva. Daca insa ai doar licenta (3 ani parca, nu-i asa?) atunci cu scuzele de rigoare, doctoratul e un vis prea mare.

| LucianStroe a răspuns:

Eu unul n-am avut nevoie de master, dar asta numai si numai deoarece in 1992, cand am terminat eu facultatea, nici nu exista asa ceva.

Cred ca nu aici trebuia sa intrebi, ci direct acolo unde vrei sa te inscrii la doctorat.

| yekto a răspuns:

Da, ai nevoie de master
si nu, nu ar tb sa pui intrebarea asta daca tu esti in situatia asta (de a "accede la masterat")

| sabrina103 a răspuns:

Mai nou da. Doar pentru cei care au facultate de lunga durata se poate trece peste master insa nu la toate facultatile.

| geotechnical a răspuns:

Trebuie masterat de cand a fost introdus sistemul bologna.Trebuie sa ai parcurgi ciclul 1 (licenta), ciclul 2 (masterat) si abia apoi ciclul 3 (doctorat) nu poti sa sari direct peste 2 sa ajungi in 3