| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate lamuri si pe mine cu o problema? Eu am obtinut diploma de licenta la o facultate particulara. Acum insa, vreau sa-mi continui studiile de masterat, dar la Universitatea Bucuresti.
Stiti cumva daca pot da examen pentru master la Universitate, in conditiile in care am obtinut licenta la o facultate particulara?

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Depinde de facultatea particulara pe care ai urmat-o. Daca aceasta este acreditata atunci nu va fi nici o problema. Daca aceasta facultate e insa Spiru Haret, atunci nu vei putea. Poti insa merge direct la Universitate, la secretariat pentru a cere toate detaliile si pentru a te lamuri.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru TheAce):

Stai putin ca nu inteleg prea bine. De ce pot cu oricare alta facultate care este acreditata, insa cu Spiru Haret nu, desi este si ea acreditata si am facut-o la zi? Ce are Spiru Haret in minus fata de celelalte facultati particulare de nu se poate? Eu am absolvit in 2008 facultatea de geografie, forma de invatamant zi ( specializare geofizica- dar pe diploma de licenta nu scrie specializarea exacta, ci scrie doar geografie), din cadrul Universitatii Spiru Haret Bucuresti. Acum m-am hotarat sa-mi fac si masterul pentru ca imi trebuie la serviciu, eu fiind angajata in invatamat, dar vreau sa-l fac la Universitate pentru ca la Spiru Haret nu au profilul pe care as vrea eu sa-l urmez.

| TheAce a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Spiru Haret si-a pierdut treptat acredarile datorita faptului ca acolo diplomele se dadeau ''pe sub mana''. Se stie foarte bine modul in care majoritatea absolveau aceasta facultate fara a fi prezenti vreodata la vreun curs seminar sau chiar examen.Nu spun ca toti au facut asa, evident ca nu, dar toate acele nereguli au fost semnalate in timp iar Spiru a ajuns pe buna dreptate sa fie considerata cea mai slaba universitate din tara tocmai din acest motiv. Spiru Haret desi a fost destul timp acreditata nu este recunoscuta de alte universitati din tara. Astfel, desi tu ai o diploma, o universitate de prestigiu poate foarte simplu sa nu ti-o recunoasca si sa nu te primeasca la master pentru ca, datorita trecutului acestei unviersitati ei pot considera foarte bine ca si tu, precum altii doar ti-ai cumparat diploma. A mai existat in tara un astfel de caz cu un liceu particular, Georgiana, care desi era acreditat, in urma atator si atator nereguli semnalate nu a fost recunoscut de minister, drept pentru care elevii acestei institutii de invatamant nu au avut dreptul de a sustine examenul de bacalaureat.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca facultatea particulara unde ai obtinut diploma de licenta este pe lista facultatilor acreditate, nu ai nici o problema.Trebuie doar sa mergi la Universitate si sa ceri detalii privitoare la sustinerea examenului de master.Acolo vei obtine toate informatiile de care ai nevoie.