| alecsalecs a întrebat:

Pentru ce mai exista Constitutia Romaniei daca nici una din acele legi nu se respecta! Sau aproape nici una!
Si inca ceva Cu niste avocati buni, as putea da statul in >judecata? incepind cu primele legi din constitutie!?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Constitutia Romaniei se respecta, din pacate mai mult la drepturi decat la indatoriri si nu de catre toti.
Si pentru ce vrei sa dai Statul in judecata? Chiar ai prea multi bani si nu mai stii pe ce sa-i cheltuiesti? Oricine poate sa dea pe oricine in judecata, inclusiv Statul, dar asta nu inseamna ca o sa si castige, daca nu are interes, motive si probe. Sunt aproape sigur ca, daca un avocat bun ar vrea sa fie ridiculizat, ar face-o doar pentru a incasa onorariul si acesta nu ar fi mic. Numai bine!

| alecsalecs explică (pentru Ioandelasal):

Cand ai citit ultima data Constitutia romaniei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alecsalecs):

Eu nu am citit Constitutia, eu am studiat-o. Si ce importanta are cand am facut-o?

| alecsalecs explică (pentru Ioandelasal):

Si la ce te ajuta daca ai studiat o? esti cumva avocat? judecator? vreun justitiar ceva? Crezi ca ma intereseaza ce studii ai tu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alecsalecs):

Tipule ai luat-o rau peste aratura. Sunt jurist si am raspuns la intrebarea ta, ce nu-ti convine de faci pe nebunul? Intai cu intrebarea, cand am citit Constitutia si acum cu acestea, daca nu te intereseaza de ce le-ai mai pus? Am impresia ca habar n-ai de drept si vroiai sa-ti cantam in struna.

| alecsalecs explică (pentru Ioandelasal):

Scuza ma dar ce este un jurist cu ce se ocupa el?

| zotescumarius a răspuns:

Jurist este si avocatul, judecatorul, procurorul, consilierul juridic, grefierul. Toti cei cu studii de drept sunt juristi. Ar trebui sa stii ca tu poti sa scrii aici aceste mesaje tocmai pentru ca Constitutia iti permite. Deci faptul ca tu scrii aici un mesaj, că mergi pe strada, ca mergi gratuit la scoala, toate sunt datorita constitutiei.

| alecsalecs explică (pentru zotescumarius):

Cum este cu statul ocroteste si spijina familia..bla bla?

| zotescumarius a răspuns:

Pai hai sa vedem, statul sprijina familia prin deduceri la impozitul pe salariu pentru cei cu persoane in intretinere.

Copii primesc alocatii.

Parintii primesc indemnizatii de crestere a copiilor.

| adic22 a răspuns:

Poti da statul in judecata, daca te simti nedreptatit(a), tocmai pentru ca legile si Constitutia permit acest lucru. "Avocatii buni" se folosesc de toate chichitele legilor, dar nu le incalca! Intelegi, nu-i asa, unde bat: traiesti intr-un paradox. Crezi ca legile nu se respecta, dar vrei sa te bazezi pe Lege (avocati, tribunale) ca sa demonstrezi asta.

| alecsalecs explică (pentru adic22):

Bai nene tu aruncat ceva ochi in constitutia romaniei? iti recomand sa o faci daca nu.ok?