| gemeni6226 a întrebat:

Pentru domnul Ioandelasal -nu stiu bine am inteles ce am citit aici?(inca nu am ajuns la oficiul de pensii ca nu am avut ocazia)deci sa zicem pensia ar fi de 1500 de lei pe luna, pe luna se diminueaza cu cate procente? Adica daca eu as lua o pensie de 1500 lei si am doar 3 ani peste stagiul complet penalizarea va fi de 0.35 la suta ceea ce inseamna 5.25 lei atunci pensia se diminueaza doar cu 5.25 lei? Adica voi lua 1494 lei? Sau se calculeaza pe tot anul adica 0.35*12=4.25 la suta si se diminueaza cu 63.75 lei adica iau doar 1500-63.75=1436 lei? oricare ar fi varianta nu este un procentaj prea mare, nu este o pierdere prea mare -ar fi daca in loc de 1500 as primi prin diminuare doar 1000. Multumesc! O sa inserez linkul cu tabel https://calculator-salariu.net/pensia-anticipata.html

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca n-ai inteles bine. Procentul respectiv de diminuare este pe luna si suma rezultata se inmulteste cu numarul de luni ramase pana la cei 8 ani.
De ex. daca ai peste 3 ani peste stagiul complet penalizarea este de 0, 35% pe luna, aceasta insemnand, pentru prima luna o diminuare a pensiei cu cca 21% si aceasta diminuare scade in fiecare luna.

| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc eram convinsa ca nu am inteles bine altfel tara ar ramane fara oameni care sa lucre ca toti s ar duce in anticipat.

1 răspuns: