| Speranta12 a întrebat:

Cum se calculeaza ce pensie de la stat vei avea la batranete? Si ma intereseaza si mai mult: Cum se calculeaza ce pensie privata vei avea la batranete? Sa presupunem ca un om care are un salariu de 3000 lei NET depune lunar 100 euro intr-un fond privat de pensii timp de 40 de ani. Cum se calculeaza pensia lui privata?
Si care fonduri private de pensii sunt cele mai eficiente/ populare in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia pentru limita de varsta din sistemul public de pensii se calculeaza in functie de stagiul de cotizare si salariul pe care l-ai avut. Pe internet gasesti calculatoare de pensii.
La fel este si pentru pensiile private.

| Speranta12 explică (pentru Ioandelasal):

O sa caut acum, multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Speranta12):

Ce am uitat sa-ti spun este ca ar trebui sa stii salariile de pe toate lunile lucrate, altfel nu poti calcula corect, poate doar orientativ. Si nu stiu la ce ti-ar folosi. De altfel actuala lege a pensiilor (263/2010) va fi inlocuita, de anul viitor, cu legea nr.127/2019, care modifica modul de calcul.

| Speranta12 explică (pentru Ioandelasal):

Aa, am inteles. Mai mult orientativ, din curiozitate. Multumesc pentru lamurire!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pensie privata inca n-a prea a apucat nimeni la noi in tara.
Legea pensiilor se schimba aproape in fiecare cincinal. La fel si calcularea pensiilor.
In unele tari se asigura baza sociala de sanatate si de pensii pentru toti cetatenii, avand in vedere ca din TVA-urile adunate intra fonduri mult mai mari.
Exista tara care da in fiecare luna cate o suma destul de considerabila fiecarui cetatean, din veniturile realizate din exploatarea zacamintelor naturale.
In alte tari, majoritatea populatiei are venitul sub pragul de existenta.

Politica si economia tarilor este pe baza de interese.
Unde se doreste, sunt bani si bunastare. In alte locurise moare de foame.

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Eu am fosti profi de facultate si liceu care iau pensii private.

| Bula a răspuns (pentru Speranta12):

Da, s-au putut face si asigurari de pensii private, dar nu cele "oficiale" (Pilon 2-3).
Multi au avut si alte surse de venit, care au cumulat in alte fonduri sau primesc pensii din doua locuri de munca /pensii speciale etc.