| catalin542000 a întrebat:

Persoanele cu handicap, pe lângă scutirea plății impozitului pe venit, sunt scutiri și de la plata CAS și CASS?

Din ce am cautat pe internet articole de lege, nu specifica, poate știe cineva sa îmi spună...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana incadrata intr-unul dintre gradele accentuat sau grav este asigurata de sanatate prin efectul legii, asa ca nu trebuie sa plateasca contributia la asigurarea de sanatate (CASS).
Contributia de asigurari sociale (CAS) se plateste, cu exceptia cazului ca respectivul primeste pensie de invaliditate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La CASS am gasit asta: d) persoanele cu handicap care nu realizeaza venituri din munca, pensie sau alte surse, cu exceptia celor obtinute in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 102/1999 privind protectia speciala si incadrarea in munca a persoanelor cu handicap, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 519/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) bolnavii cu afectiuni incluse in programele nationale de sanatate stabilite de Ministerul Sanatatii Publice, pana la vindecarea respectivei afectiuni, daca nu realizeaza venituri din munca, pensie sau din alte resurse;
La CAS am gasit asta:
https://www.dgaspcbihor.ro/dgaspcbh.ro/prest_facilitati_ad.html
Acolo scrie: - Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata contributiilor de asigurari sociale pentru veniturile obtinute in baza Legii nr. 448/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
Eu nu stiu in baza carei legi are venitul!

| AmandinaDragan a răspuns:

Dar ei nu merg la medic? Daca da atunci platesc.