| AlexDorinel a întrebat:

Peste tot in lume copiii se maturizează din ce in ce mai repede. Mai nou ai voie să muncești de la 16 ani, vor să bage și vot de la 16 ani. În justiție mai nou răspunzi penal de la 16 ani. In curând vei fii considerat major de la 16 ani.

Ceea ce e bine. E bine că vor fii independenți mai târziu (după vârsta de 20 de ani ), e bine că pot să facă ce vor cu banii la 16 ani.

DAR IN ROMANIA NU DOMNE că se sperie bătrânii că cică " vom ajunge prosti bețivi bagabonți pe strazi(cred ei că vom baga toți banii in păcănele și jocuri de noroc)".

Ferească mă Dumnezeu ce bătrâni avem în tara asta... In loc sa și trăiască viața pe ei ii doare de astea tineri.

Voi ce părere aveți?

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iarasi aberezi si nu cu gratie.
Te poti angaja legal de la 15 ani, cu acordul parintilor si de la 16 ani de unul singur, bineinteles cu unele limitari.
Raspunzi penal de la 14 ani, daca se constata ca ai avut discernamant, in schimb pedepsele pentru minori sunt mult mai blande, de fapt sunt masuri educative neprivative sau privative de libertate.
In rest debitezi tampenii si vad ca nu te poti stapani sa nu o faci, desi mai toti iti spun asta.

| darrio2007 a răspuns:

In cazul ăsta te poti duce la munca, poate iti mai schimbi ideile despre viata din jurul tau.
De unde scoti aberatiile astea despre batrani? Sper sa apuci varsta de 65+ si sa-ti amintesti de tampeniile pe care le spui acum.
Nu vei mai gandi la fel.

| relian a răspuns:

Mai nou? In sua poti munci de la 14 ani laughing despre ce vorbesti straine aici.Plus de asta in SUA puteai avea permis de la 16 ani, poti lucra de la 16 ai normal, dar major stii cand devii?
La 21 de ani laughing deci atunci votezi si alte rahaturi, nu cum ai vrea tu.
De munca nu trebuie sa te impiedice nimeni sa lucrezi.
Eu am incepiut sa lucrez de prin clasa a 5a laughing asta asa de la mine, nu ca mau pus parintii, asa am vrut eu, bine lucram doara in vacante.
Tu acu ai aflat ca uni copii muncesc? E bun si acu, decat niciodata laughing

| Catrice a răspuns:

"mai nou" nu e nimic nou pentru ăștia trecuți prin viatahee hee,

| Celcestietot a răspuns:

,,In loc sa și trăiască viața pe ei ii doare de astea tineri.'' - pai si tu de ce faci la fel?

| Fatamuntilor a răspuns:

Odata dobandita cartea de identitate, ai drepturi dar si indatoriri! Care ar trebui discutate la scoala.
Dar iti asumi faptele tale.
Nu avea tu gria batranilor! Ei trait in lipsuri ( razboi, foamete, boli).In adoloscentii de azi ii vad pe propii nepoti si nu vor sa apuce pe un drum gresit dat fiind faptul ca sunt alte conditii de trai!

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Tara e plina de bătrâni comuniști. (fără supărare) dar asa este.

| Lioana a răspuns:

Parerea mea e ca nu-ti place sa fii copil, ca vrei independenta, dar maturitatea si independenta au un pret. Il vei afla la momentul potrivit. Iti va fi dor de copilarie cand nu o vei mai avea.

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns (pentru AlexDorinel):

Te cam grabesti sa-ti dai cu parerea. Cred ca inca nu esti complet pe picioarele tale. Adica sa iti castigi singur existenta prin munca, sa-ti platesti facturile, sa-ti cumperi singur toate cele necesare, sa gatesti, sa-ti speli hainele, sa-ti faci curat in casa, etc
Daca ai face toate astea n-ai vorbi asa si ai pretui batranii pe care acum ii desconsideri.

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns (pentru AlexDorinel):

Esti fara nici o speranță. Sa-ti ajute Dumnezeu sa te indrepti si sa inveti sa fii om. Ma ingrozeste cum gandesti.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sunt curioasa CUM platesti TU pensia batranilor? din alocatie? iar vorbesti prostii!
Ti-am mai spus-o, a mai spus-o si altii! Fiecare salariat plateste sau mai precis i se trage din salariu niste bani printre care si pentru pensie care i se retruneaza ulterior sub forma de pensie.
Nu platesti tu pensia nimanui.Din contra iti vei plati tu propia pensie cand vei ajunge sa muncesti (vreo +30 de ani).

| Lukasssz a răspuns:

Meh, Romania peste 10 ani va avea doar 5M de locuitori in tara, motivul e evident.Toata lumea va pleca in afara pentru bani.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pe tine nu te mai baneaza astia odata? Tu si gandacii de bucatarie, de voi n-o sa scape ( din pacate ) lumea niciodata

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru AlexDorinel):

Problema mea ( si a mai multora de pe site-ul asta ) e ca nu putem sa te blocam naibii si sa nu mai vedem ce aberatii scrii aici. Ne-ai capiat de cap cu prostiile tale si cu modul tau infect de gandire

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Ai multe aberatii scrise... Copiii se pot maturiza si la 12 ani, o lege nu schimba nimic evolutia oamenilor. La 16 ani ai voie demult sa lucrezi in Romania legal, nu e un lucru nou. Tot mai nou(la tine nou-ul asta e nedocumentat), de la 14 ani raspunzi penal.

Poti si la 10 ani sa faci cu banii ce vrei tu, nu te tine nimeni legat. Bunicii de care zici tu, multi au plecat de tineri de acasa (15-18ani) si si-au format un viitor.

"DAR IN ROMANIA NU DOMNE că se sperie bătrânii că cică " vom ajunge prosti bețivi bagabonți pe strazi(cred ei că vom baga toți banii in păcănele și jocuri de noroc)"."

Ce ai spus tu nu are niciun sens, de cine se sperie batranii? Cine va ajunge vagabond? Astazi nu ai voie sa cheltui bani de unul singur daca nu ai 18 ani?

| NunuNini a răspuns:

Tu inca nu te-ai maturizat.
Mai pune mana pe o carte si vezi care e diferenta intre maturizarea individului si drepturile pe care le are indiferent de varsta sau de nivelul intelectului.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

Alex, eu ma pregatesc sa ies la un party cu gagici si tu te comporti exact ca batranii aia pe care-i tot critici laughing
Iti dau titlul oficial de Gâdea de pe TPU laughing

Iesi domne in oras si bucura-te de viata cu cei de varsta ta!

| AdeLeu a răspuns:

Majoritatea batranilor din Romania sunt comunisti si au mintea ingradita. Pentru ei nu exista evolutie, asta ii sperie, daca lucrurile au fost cumva acum 50 de ani, de ce n-ar fi la fel? De asta ne trag in jos. Tocmai ce vazusem un clip pe Facebook acum ceva timp, in fata unui bloc, era un cos plin de gunoi si un batran pe la vreo 60+, intrand in bloc cu nevasta-sa, il impinge cu piciorul si il darama, a doua zi, o copila prin scoala generala cred, cu ghiozdan in spate, vede gunoiul si il ridica. Respect! Multi batrani traiesc degeaba, sunt plini de venin si se iau de bietii copii si daca respira.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru AdeLeu):

Din "țeava" unuia "plin de venin" și care a trăit degeaba ai ieșit și tu cu gândirea asta îngrădita. Aparent veninul și prostia se transmit geneticwinking

| AdeLeu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Stai linistit, tata nu e fosila cu mintea învechită. Eu, minte ingradita? Daca si eu o am îngrădită laughing Vai de noi. Am vazut ca se transmit genetic, tu esti exemplul perfect.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru AdeLeu):

Ai incercat si tu o schema, un joc de cuvinte dar nu ti-a iesit. Mai mult succes la urmatoarea ocazie

| Yparisa a răspuns:

În justiție răspunzi de la 14 ani și asta nu e de ieri.

| Robert265 a răspuns:

Sunt deschise rdvde la 16 ani sa se muncească sa aibă propriul venit dar sa se tina și de școală (party- time) așa nu o sa se maturizeze și la minte și o să vadă viața altfel