| andcosm a întrebat:

Petiție:
- Care e numărul minim de semnături?
- Care e vârsta minimă pentru semnătură?
- Care e vârsta minimă pentru persoana care se ocupă de petiție?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In general nu exista stabilit un numar minim de semnaturi. Ca exceptie, pentru anumite petitii, poate fi stabilit un anumit numar, de ex. pentru propunerea de modificare a Constitutiei.
2.In general nu exista stabilita o anumita varsta minima. Ca exceptie poate fi stabilita varsta de 18 ani, cum este si in cazul expus la pct.1.
3.Nici pentru aceasta nu exista o varsta minima, decat in cazuri speciale, respectiv varsta de 18 ani.