| Furnicuta000 a întrebat:

Poate domnul ioandelasal vede întrebarea.
As dori sa știu sigur dacă o persoana care urmează o școala postliceala va mai beneficia de asigurare medicală și după vârsta de 26 de ani. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu beneficiaza daca nu contribuie la sanatate (fiind salariat sau incheind un contract de asigurare). Sunt si unele exceptii.
Conform prevederilor L.95/2006, rep. in 2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 224
  (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei, în condiţiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare:
  a) copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni de la terminarea studiilor, ucenici sau studenţi, studenţii-doctoranzi care desfăşoară activităţi didactice, potrivit contractului de studii de doctorat, în limita a 4 - 6 ore convenţionale didactice pe săptămână, precum şi persoanele care urmează modulul instruirii individuale, pe baza cererii lor, pentru a deveni soldaţi sau gradaţi profesionişti;
 b) tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului;
  c) soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;"

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Nu.