| DaniTDCI a întrebat:

tocmai ce am fost oprit de politia locala,acestia observandu-ma ca stateam pe un moped,mai exact piaggio si,si-au dat seama ca il conduceam din moment ce m-au vazut pe el,nici permis nici casca nici vesta.,mi-au luat datele personale si mi s-a scris un avertizment,dupa "chestia" asta am decis sa nu mai risc sa conduc pe drumuri publice,daca conduc de exemplu pe drumuri nepublice,drumuri de dale sau drumuri de camd,adica in afara satului in care stau, pot sa fiu sanctionat?

Răspuns Câştigător
| Pîrvu_Andrei_1998 a răspuns:

Nu cred ca ar putea sa te amendeze pe un drum care nu este public, atata timp cat nu iesi in trafic nu cred ca vei avea de aface cu prea multa politie.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu sesizeaza politia rutiera si acestia nu-ti fac dosar penal inseamna ca ai avut un noroc porcesc.
Fapta ta constituie infractiunea de conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Fara permis corespunzator poti conduce in curte, pe terenuri virane, camp sau pe drumuri care nu sunt publice.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fara jigniri, te rog, măi tinerete! A fost doar o glumă. Daca iti lipseste educatia nu ma mira vocabularul tau. Exista niste legi pentru a conduce pe drumul public. Nu respecti, platesti. Salut!

| DaniTDCI explică (pentru darrio2007):

Da,dar in asemenea momente chiar nu am nevoie de "glume"

| darrio2007 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Ok.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sofa la tine in curte, fara permis si restul, dar pe drumuri publice, inclusiv pe drumruile din sat si din afara satului, tot drumuri publice sunt, si NU ai voie sa sofezi fara permis.
Tot ce pleaca din fata portii tale, este considerat drum public, indiferent ca-i rural (de la sat) ori urban (de la oras), tot sunt considerate drumuri publice.

Daca de data asta ai primit doar un avertizment, data viitoare cand te vor prinde, iti vor da amenda, sau chiar puscarie.
Citeste legea, si intelege ca ai incalcat-o si de data asta ai fost super nororcs, dar data viitoare, s-ar putea sa fie alt organ de politie si daca te mai gaseste cu mustrare in dosarele lor, s-ar putea sa te bage un pic la racoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un avertisment? hmm eu zic sa mai ai rabdare ca poate te trezesti cu un dosar penal pentru ce ai facut... sa speram totusi ca vor contacta politia

| lpavel a răspuns:

Daca esti prins DA! Nu vei fi sanctionat daca conduci pe camp! big grin

| untu a răspuns:

Sigur ca da! Este obligatoriu sa ai permis de conducere, sa porti casca de protectie si vesta reflectorizanta verde! Pentru ca mopedul, scuterul intra in categoria motocicletelor si al motoretelor! Ai primit avertisment, urmeaza amenda si o sa-ti faca dosar penal sau cazier!

| DaniTDCI explică:

Hm. la 15 ani la racoare? =)

| darrio2007 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Vine vara. Se mai incalzeste si in celulă.