| valentingb a întrebat:

Pot cumpara tigari din Moldova, pe care sa le vand in Romania, legal? De ce acte am nevoie pentru un PFA sau un SRL?

Răspuns Câştigător
| VictorL a răspuns:

Bună acum dacă vrei să cumper țigări din Moldova să le vinzi în România este ilegal poți doar dacă ai firma ta dar nu ai voie să transporți în alte țări fiind-că vei avea mari probleme la vamă. Eu te sfătui să renunți la așa ceva! fiind-că riști pușcărie sau amendă!

| valentingb explică (pentru VictorL):

Nu vreau sa risc nimic, vreau sa cumpar cu factura, si sa vand aici legal.
Daca nu tigari, atunci alimente, pentru ca sunt cu 30% mai ieftine.
Ca persoana fizica autorizata in comert sau ca SRL.

| VictorL a răspuns (pentru valentingb):

DA de alimente nu zic nimic. Acestea pot fi transportate legal cu contiția termenului de valabilitate. Cu acestea vei face mai mari afaceri decît cu țigări!

| valentingb explică (pentru VictorL):

Costa 3,3 lei pachetul la ei! Nu stiu cat sunt taxele aici dar oricum cred ca nu trec de 10 lei pachetul. Oricum, nu am ramas acum la tigari, mi se pare un profit bun, dar daca e prea complicat, incep cu alimente si vad eu pe urma. Problema e de autorizatia de import, pentru care am nevoie de un contract de import! Eu vreau sa merg la depozit, sa cumpar o dubita de marfa, vin acasa si o vand, legal, dar de unde contract de import ca deja ma pierd in acte.

| VictorL a răspuns (pentru valentingb):

NU. Aici se iau procente cu cît mai multe țigări cu atît mai scumpe. Poți pînă la 40%! Funda?

| valentingb explică (pentru VictorL):

Funda, sigur ca da, si cate voturi vrei. Doar ca imi e neclar, te rog sa ma luminezi ca e bezna in cap la mine.happy
Infiintez un SRL, am asta in plan oricum. Dar ca sa import am vazut ca pentru autorizatia de import am nevoie de un contract de import?
Si nu stiu cum sa fac acest contract mai intai si nici unde sa intreb macar.
Cu tigarile, nu am nevoie sa vand camioane de tigari, daca scot 1000 de lei pe luna din tigari, im ajunge. Iar in rest ma gandeam la conserve si zahar, am vazut ca sunt ieftine.
Pot sa merg la ei ca administrator al SRL-ului si sa cumpar pe factura 1000 de cartuse de tigari si 100 de baxuri de conserve?(am un pick-up, pe care am sa-l modific pentru transport marfuri perisabile)
Apoi in tara am de platit altele..si nu stiu ce dar aici ma descurc pana la urma, mie mi-e greu cu frontiera.
Daca poti sa imi dai detalii, atat cat stii, te rog sa ma ajuti si iti dau j-de milioane de voturi la toate raspunsurile tale laughing

| VictorL a răspuns (pentru valentingb):

Nu ai nevoie de nici un contract!
Doar cu exceptia vanzatorului adica cel de la care le cumperi poti sal pui sa se iscaleaca in filele celea de export sau de la fabrica de zahar

| valentingb explică (pentru VictorL):

Hmm, grea legea asta. De asta o ocolesc toti, ca e ca o padure cu spini.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai o firma, cu obiectul de activitate comercializarea de tigari, o sa poti.
Pentru PFA citeste OUG 44/2008 si pentru SRL L.31/1990, de acolo afli actele si procedura.
De asemenea poti merge la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau, pentru rezervarea denumirii si acolo afli tot ce ai nevoie, iti pot face actele si afli costul infiintarii.

| Skizzi a răspuns:

Pai schimbi pachetele de tigari moldovenesti cu alea romanesti

| Ion_Valeriu_1990 a răspuns:

Detaliat cum anume scriemi terog pe email valeriu.cornea11@gmail.com

| Costinel_Florin_1990 a răspuns:

M-ar interesa sa stiu cum pot cumpara tigari din moldova sau daca merge sa cumpar online sa le primesc prin curier

| Dulca_Andrei_1987 a răspuns:

Te pot ajuta eu daca ma poti contacta pe nr de tel 0768267850