| Albert9928 a întrebat:

Pot face bulentin cu alt membru de familie in afara de parintii? si ce acte imi cere dau funda si ma scuzati de categorie happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti, daca parintii fac o procura speciala, la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din strainatate (Ambasada ori Consulat) prin care imputernicesc o alta persoana sa te insoteasca la SPCLEP pentru obtinerea cartii de identitate.

| Ea12345 a răspuns:

Probabil ca da, cu tutorele.

| Grimmjow69 a răspuns:

Da poti. Ai nevoie de :
Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei)

La expirarea termenului de valabilitate, preschimbare, schimbare de nume:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
Actul de identitate
Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
Timbru fiscal in valoare de 1 leu

Mai multe detalii:
http://www.sibiuvirtual.ro/acte-necesare-carte-identitate.php

| Albert9928 explică (pentru Grimmjow69):

Parintii mei nu sunt in Romania si nu pot aduce actele lor cu mine sad

| Grimmjow69 a răspuns (pentru Albert9928):

Sunt bune si copiile.