| Effyyyy a întrebat:

Se poate face un bulentin fara acte?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate face, trebuie sa-ti dovedesti identitatea si domiciliul. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cei care si-au pierdut actele in incendii, sau cine stie ce nenorociri. Daca nu mai au nici un fel de act, nici C.I., nici certificat de nastere etc, cum procedeaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Solicita un duplicat al certificatului de nastere de la starea civila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai da, stim noi asta, dar... daca are 30-70 de ani? Cum toate hirtoagele din tara asta se tin in arhive supuse ciupercilor si mucegaiului, sa presupunem ca a avut ghinionul ca biblioraftul in care se gasea actul lui sa fi fost distrus in timp si nici astia nu mai sint in stare sa-i dea duplicatul...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este chiar asa cum spui. Oricum, datele lui exista si in Registrul National de Evidenta a Persoanelor si in alte locuri (biserica, scoala, fisc, armata, etc).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai, afara de evidenta populatiei, eu n-am de unde sa stiu, de asta intrebam.
Merci de raspuns.
Apropo, poate in timp ne civilizam si noi si mutam arhivele pe servere si facem backup-uri pe discuri. Economisim spatiu, avem o evidenta mai riguroasa si mai eficienta si... discurile nu sint atacate de ciuperci happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Registrul National de Evidenta a Persoanelor este si in format electronic, cred ca de vreo 15-20 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bun asa. In cazul asta, mai trebuie lucrat la comunicarea dintre institutiile statului. Unde pui ca ar trebui un server central, cu o baza de date comuna, la care sa aiba acces institutiile astea. Sa nu aibe fiecare propria baza de date.

| ThePoet a răspuns:

NU. Cum ai vrea sa faci un act fara alte acte? Mult ganditi sa mor eu...

| Amilik a răspuns:

Buletinul se face la Politie si ytrebuie sa prezinti mai multe acte care sa arate ca existi deja, ca de pilda, certificatul de nastere. Daca din anumite motive aceste documente nu mai exista trebuie sa te adresezi organelor competente care le-au eliberat de prima data.

| alecsalecs a răspuns:

Da Se poate dar unul Falslaughing
Pentru ati face un buletin Iti trebuiesc urmatoarele acte= Copie contract de casa unde locuiesti.copie certificat nastere.doua timbre fiscale. poezele le faci in incinta sectiei de politie

| silvershark a răspuns:

Doar cu un act de identitate si dovada domiciliului :
http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/ci