| magma8 a întrebat:

Pot pati ceva penal daca nu returnez coletul la Originals?
Am comandat o pereche de tenisi(cabina de proba, adica aceeasi pereche dar numere diferite) si cand mi-a adus curierul coletul(doar unul) mi-o zis ca trebuie sa ii dau eu inapoi prin alt curier(adica alti bani, plus ca am dat deja 10 lei in plus pentru cabina de proba), dar pe site zice ca curierul trebuie sa aduca 2 colete si sa ia perechea care nu mi-se potriveste inapoi.
Ce credeti?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti pati, daca magazinul iti face plangere penala, se poate considera infractiunea de abuz de incredere, conform Codului penal, citez:
"ART. 238. Abuzul de încredere
  (1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."