| YourDailyApple a întrebat:

Pot politistii sa te opreasca fara niciun motiv pe strada si sa te controleze?
Eu am obiceiul sa ma plimb destul de tarziu pe la mine prin zona.

Desi cartierul nu este rau famat am dat de un echipaj al politiei comunitare, erau 2 politisti care patrulau
Acestia mi-au cerut sa ma legitimez apoi m-au rogat sa imi golesc buzunarele. Zis si facut. Dupa ce le-am prezentat buletinul si am intors buzunarele pe dos i-am intrebat daca pot sa plec dar acestia ma tot intrebau ce ocupatie am si ca ce caut noaptea la ora aia pe strazi. Eu le tot explicam ca nu am iesit decat sa iau o gura de aer si ca nu am antecedente.
Imi venea sa le zic ca nu e treaba lor, dar stiam ca asta nu imi va aduce decat probleme.
Pana la urma tot n-am inteles ce voiau

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa te opreasca si sa te legitimeze, nu au voie sa te perchezitioneze corporal fara mandat sau acordul tau.

| Duhovnicul a răspuns:

Hmmm. E un picut mai complicat.
Teoretic, nu au voie. Practic, da.
Politistii cam pot face chestia asta cand si de cate ori are chef muschiu` lor.
Stiu ca poate fi foarte frustrant sa te supuna acestor controale, fiindca si eu am patit-o. Asa ca am sa iti dau niste sfaturi utile pe viitor, cand mai ai de a face cu astfel de intalniri neplanificate si nedorite.

Indiferent cat de speriat sau nervos (cazul tau) esti, ramai calm! Nu le vorbi pe un ton sarcastic sau agresiv, si in niciun caz nu ii injura pentru ca risti sa iti dea amenda pentru ultraj. Un tip a luat amenda pentru ca a injurat cainele jandarmeriei laughing nu glumesc!
Asa ca stai relaxat si comunica lejer cu ei, intrebandu-i chiar " Pot sa va ajut cu ceva? ", " Cautati pe cineva? "

Nu au voie sa te opreasca daca sunt imbracati in civil.
Ai dreptul sa ii legitimezi si tu pe ei. Cere-le numele si functia.
Inafara de nume si adresa nu esti obligat sa le furnizezi alte informatii ( ai dreptul sa nu spui nimic ).
Legat de perchezitie, nu are voie sa te perchezitioneze decat o persoana de acelasi sex cu tine.
Daca esti pe domeniul public ai dreptul sa ii filmezi, iar acestia nu au dreptul sa iti confiste aparatul de filmat, fiind proprietate privata se considera tentativa de furt.
In fine, daca un moment consideri ca se face abuz in serviciu, roaga-i sa iti spuna numele superiorului lor/lui, sau apeleaza la 112 - poti sa folosesti numarul de urgente si pentru a reclama un abuz!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si ce ti au facut? Te au legitimat si au tot dreptul, apoi te au lasat sa pleci...

| pufulescu a răspuns:

Politia te poate legitima DACA este in misiune, nu cand vor ei, dar asta nu ar fi o problema ca nu e mare lucru sa arati buletinul... fiindca ei oricand sunt in misiune, mai putin cand trebuie sa salte clanuri de interlopi, atunci devin fetite sensibile si se vaita ca ' au familii ' si le e frica! Controlul corporal asupra ta a fost ILEGAL, dar si aici ce mai putem zice, doar nu esti Sile Camataru sa le fie frica de pilele tale la sefii Politiei!
Daca iti permiti un avocat, apara-ti drepturile data viitoare cand te mai opresc ' comunitarii ' pe strada.

| gotham23 a răspuns:

Normal ca au voie sa te opreasca, probabil sa te controleze, bine acum mai opresc si ei pe cine prind ca sa il prinda pe unu care nu are permis de conducere sau acte sa ii dea o amenda cat capul lui de mare.
Sau te mai poate oprii daca nu ai centura si amenda este in jur de 16.000 de lei.
Sper ca te-am ajutat, o seara buna!

| Ana_Di_1989 a răspuns:

Legal nu. Da' e Romania... N-ai pile, faci ca ei.

| suntserios a răspuns (pentru Ana_Di_1989):

In orice tara orice politist are dreptul sa te legitimeze, vii tu acum si te caci in Romania ca na ai citit tu pe undeva ca e mai naspa la noi.

sa fim seriosi

| pufulescu a răspuns (pentru Ana_Di_1989):

Asa este, nu au voie sa te opreasca fiindca nu-i place lui Oprea sectoristu' moaca ta! Trebuie sa fie actiune organizata a politiei, razie, sau sa aiba motive intemeiate, cum ca este cautat un urmarit general in zona.
Oricum n-ai cui sa explici, romanului tot in pozitia ghiocel ii place sa traiasca!
Stai departe de Romania si iti va fi bine!