| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Am fost legitimat de un polițist și nu și-a prezentat legitimația. Dădusem telefon la 112 pentru un amic epileptic. Deja eram agitat din cauza amicului căzut și aveam înțepături în inimă. Când m-au legitimat polițiștii veniți la fața locului au vorbit nepoliticos cu mine, mai bine zis polițistul care mi-a cerut buletinul nu și-a prezentat legitimația. Din această cauză înțepăturile în inimă au devenit mai puternice. Am fost lăsat să plec de la fața locului și după 50-60 de metri m-am oprit lângă o bancă și am sunat la 112 spunând operatoarei că sunt victima unui abuz al Politiei. Mi s-a făcut legătura cu un polițist care m-a sfătuit să chem întâi Ambulanța, să-mi dea primul ajutor. Cei de la Ambulanță m-au ajutat și am plecat acasă unde m-am liniștit. Ce pot să fac acum, deoarece eu nu mai pot să am încredere în Poliția Română? Menționez că ambii polițiști veniți la fața locului au nepoliticoși cu mine și au vorbit cu mine cu o voce prea ridicată, ceea ce m-a făcut să mă simt abuzat de polițiști în timpul serviciului. Cine mă poate ajuta în cazul meu, deoarece nu pot să am încredere în Poliția Română.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceea ce ai descris tu nu inseamna abuz, doar o nerespectare a modului de prezentare si aceasta doar daca nu era imbracati in uniforma, altfel nu este nimic.

regis
| regis a răspuns:

De ce ai cere legitimatia polițistului care vine sa te ajute?!? Si la ce abuz ai fost supus de ai fost nevoit sa suni din nou la 112, tinand ocupata linia, in detrimentul altor persoane care poate chiar aveau o urgență in acel moment.
Uneori chiar cred ca si legatul de calorifer din vremurile miliției avea din cand in cand rezultate pozitive, ii mai trezea la realitate pe cate unii ca tine.
Referitor la intepaturile de la inima, ar trebui sa consulti un pneumolog, inima nu are rețeaua nervoasa necesara pentru a simți durere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A vorbi nepoliticos nu e un abuz a politie.
A cere sa te legitimezi nu e un abuz al politie.

| sierra1 a răspuns:

"polițistul care mi-a cerut buletinul nu și-a prezentat legitimația"

mami, tu ești polițistul sau el? (ai putea suna la 112 că te-am ofensat și eu, așa-i?)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce pot să fac acum, deoarece eu nu mai pot să am încredere în Poliția Română? Cine mă poate ajuta în cazul meu, deoarece nu pot să am încredere în Poliția Română.
Nu te poate ajuta nimeni, va trebui să te ajuți singur. Să îți resetezi modul de a interpreta lumea. Să nu generalizezi. Cei trei polițiști nu erau Poliția Română.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia sa suni la politie pentru amicul epileptic, trebuia sa chemi salvarea,, politistii te au tratat asa deoarece nu a fost un caz urgent i ai deranjat degeaba, ma mir ca nu te au amendat, zi mersi ca ai scapat doar cu niste vorbe care nu ti au placut tie, acum ce ai fi vrut sa i ti faca politistul sa te pupe? Numai cauta sa i ti faci dreptate cînd nu ai dreptate, ei au ridicat tonul la tine din vina ta au crezut ca esti nebun ca suni degeaba la ei apelurile nejustificate la politie se platesc, suni la salvare si vorbesti cuy un echipaj medical pentru ăla cu epilepsie nu stii nici atit. Faptul ca nu ai incredere in politie este din vina ta, tu crezi ca trebuie sa faca toti cum vrei tu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pfoai, un snowflake...

| Iote a răspuns:

Care a fost abuzul?!
Exagerezi copile. Tu i-ai chemat. De ce politia si nu ambulanta?
Cine te poate ajuta? Un psihiatru! Direct la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești victima unui abuz pentru ca ți-a cerut sa te legitimezi?

| florin926481f a răspuns:

Ai probleme, cauta un psiholog.