| alex90i a întrebat:

Azi in jurul orei 18:00 fratele si varul meu au fost opriti de catre 2 politisti in parcare la IKEA ( fratele si varul nu erau cu masina sau cu alt mijloc de transport) big grin in fine, le-au cerut actele de identitate iar dupa ce le-a prezentat documentele politisti au cerut un echipaj prin statie cu care sa plece la sectia 2 din capitala pentru ăpreluare de amprente,poze,etc. Putin speriat varul meu a intrebat pe ce motiv trebuie sa mearga la sectie,politistii au raspuns ca este doar un Control de Rutina.
Intrebarea mea este au voie sa te duca la sectie si sa iti ia amprente, poze daca este doar un control de rutina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu nu au voie. Ar putea sa-i duca la sectie doar pentru verificarea identitatii, in cazul ca n-ar fi avut actele de identitate sau daca ar fi fost dati in urmarire sau cercetati penal.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Si-au exprimat refuzul de a-i insoti pe politisti la sectie? Nu este normal ca politistii sa te duca la sectie pentru un"control de rutina", insa atata timp cat esti de acord cu acest lucru, nu poti sa ii acuzi de nimic.

mira
| mira a răspuns:

Politistii aveau o suspiciune.

| alex90i explică (pentru mira):

Pe bune mi se pare o aberatiewinking acum pentru suspiciunea lor sa pierd 2-3 ore...asta este deja prea mult...