| AndresNeluțu a întrebat:

Pot sa imi fac vopsitorie auto la garajul de la bloc?
Ca hoby, cateva ore pe zi?
Exista ceva lege pentru galagie la bloc sau trebuie ceva aprobari de la cineva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea face o vopsitorie auto ai nevoie de aprobare de la mediu. In cazul uneia la bloc ai nevoie si de acordul tuturor proprietarilor de apartamente.
Nu cred ca o sa obtii nici macar una dintre aceste aprobari, avand in vedere noxele care se degaja de la o vopsitorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, legea nu permite executii periculoase in garaj, nici macar pentru 5 minute.
Pentru a avea o vopsitorie auto ai nevoie de companie legala si autorizari legale specifice profiluluid e vopsitorie auto, cu masinarii de ventilatie, sala protejata sa nu iasa vaporii de vopsea, apa curenta, curent electric, auroizatii de la salubritate, si pompieri, masti de gaze, costum protectiv samd.

Daca zici ca este hobby, atunci intri SINGUR in garaj si poti sa stai acolo cat vrei tu cu usa inchis, ca nu ii pasa nimanui daca tai lemne, vopsesti un scaun, sau dormi. Dar in momentul in care deschizi usa altora si primesti acolo masini straine si alte persoane, situatia se schimba si nu mai este hobby, ci implicarea legii care cere sa te conformezi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu poti. Da trebuie aprobari si nu o sa-ti aprobe nimeni, mai ales de la mediu, sa faci asa ceva.

| NunuNini a răspuns:

Exclus.
Nu doar galagia, dar lucrezi cu substante inflamabile, presiune (nu cred ca dai cu pensula), substante toxice, etc. Nu iti va aproba nimeni, chiar daca vei convinge vecinii.