| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza legea legata de sexting, daca o persoana de 18-19 face sexting cu o persoana de 16-17 ani(in conditiile in care si minorul vrea),amandoi ar avea probleme? In legi am vazut ca daca detii sau produci cu scopul de a publica expune etc,este ilegal,dar daca amandoi isi sterg pozele? Niciunul nu detine nimic si nu au ce sa expuna sau distribui, atunci ar pati careva ceva? Am vazut ca pentru bullying sau santaj ca o sa i le publici sau trimiti la alti oameni esti pedepsit de lege, dar daca pur si simplu amandoua persoane sterg pozele si nu fac nimic cu ele, ar trebui sa fie ok nu? Din punct de vedere al legii, dar daca esti in Romania si faci asta cu cineva din Spania sa zicem sau Uk sau chiar America
1)poti fi pedepsit cu legea daca doar v-ati trimis niste poze? Dar ele sunt sterse de amandoi, poate fi cineva pedepsit, ca niciunul nu a publicat pe internet sau trimis la alte persoane sau detine in telefon?
2)daca pe persoana minora o mananca ideea ca a facut asta si raporteaza politiei de la ea din tara, isi vor pierde politistii timpul sa gaseasca un adolescent(de 18-19) din alta tara si sa ii gaseasca si tara? Chiar daca el nu a publicat sau nu detine in telefon sau nu o santajeaza pe ea au facut schimb si dupa si le-au sters, adica nici ea nu detine(nu veniti cu teorii ca poate a salvat de unde stie aia, luati=o asa ca niciunul nu detine, nu a publicat si nu a facut nimic, doar schimb si dupa au disparut pozele), also ar avea si adolescenta probleme nu? Ca si ea raspunde de asta

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus de tine nu s-a savarsit nici o infractiune, totul fiind de comun acord si nu ai de ce sa fii pedepsit.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar credeti ca interpol isi pierde vremea cu cazuri de adolescenti ca astea? adica daca minorul/minora din alta tara participa in acest lucru si majorul nu salveaza pozele cu ea/el dar el/ea salveaza o poza cu majorul si se duce la politia locala
ar lua o in ras aia nu? aia fiind din alta tara ce poate sa zica?,, mi am trimis nuduri cu un baiat din alta tara si eu am salvat unul cu el"ar parea mai grav la ea ca a salvat nu? plus ar sta alta tara sa decida ce legi sunt mai superioare si asa si sa faca rost de mandate si sa il declare criminal pe majorul care nici nu a salvat pozele sau textele sau asa? solutia cea mai buna ar fi sa se treaca peste, ar deveni totul prea complicat pentru o mizerie intre adolescenti? nu e ca si cum e vorba de o retea cu pornografie cu minori sau un om de 40 de ani (vorbim de varstele mentionate de persoana care a pus intrebarea) sau santaj sau distribuire la alte persoane etc s au politia s ar chinui chiar si cu asta, poate aici majorul cum ati zis in cazul expus nu e nicio infractiune, dar in alte tari poate e, cine se ia dupa cine si vine interpol pentru d astea? presupun ca se intampla oricum constant si nici minorii nu raporteaza din astea cand si ei au luat parte sau chiar au salvat poze etc s-ar baga singuri in belea mai ales ca au savarsit fapta in tara lor unde are politia locala jurisdictie

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca politia din alta tara sau Interpol ar actiona in asemenea cazuri, nu cunosc legislatia straina, dar fapta nefiind infractiune in Romania la asta m-am referit in raspunsul meu. Si nu cred ca este infractiune nici in alte tari.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă vorbim despre poze, nu mai e doar sexting (SEX/ual tex/TING = SMS-uri cu conținut explicit), dar mno... În fine, ideea e că dacă pozele au dispărut, nu se poate constata încălcarea niciunei legi.