| PlusZero a întrebat:

Problema AOK!
Buna ziua.
Din luna septembrie pana in luna decembrie am muncit pe un santier in Germania unde aveam asigurare medicala de la aok. In luna ianuarie am vorbit cu o contabila din Germania sa trimita un mail celor de la aok ca sa mi-l inchida.

Ieri, un fost coleg de la acel loc de munca m-a instiintat ca am o penalizare de la aok, penalizarea a fost venita in luna martie pentru luna ianuarie... iar eu am aflat tocmai acum. Problema este cum as putea sa rezolv asta? Este vorba de o caruta de bani...

In momentul de fata am asigurare si card de sanatate de la CNAS, lunar platesc in Romania pentru el.

Ajutati-ma va rog sa-mi rezolv problema deoarece eu stiam ca aok-ul il am inchis, iar facturile mi-au venit pe vechea adresa din Germania si si n-am stiut absolut nimic de existenta lor pana ieri.

8 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

Veșnică problema românească.La plecarea din Germania trebuie sa va faceti Abmeldung de la Primărie și sa duceți hârtia aia la AOK ca sa va închida asigurarea de sanatate altfel se consideră că încă mai locuiti in Germania si vi se pune din oficiu plata asigurarii care este obligatorie în Germania si penalizări.Asa va vine de plata si cate 10.000 de euro pentru un an Vestea bună e că dacă faceti dovada ca ati fost asigurați in Romania puteti scăpa de suma sau daca nu o puteti reduce consistent scapand de penalitati.

| PlusZero explică (pentru vmalex21):

Chiar si in situatia in care eu am anmeldung la alta locatie Germana?
De data aceasta muncesc cu Gewerbe si nu am ceva contract cu vreo firma Germana. Aveti idee daca asigurarea de sanatate de la CNAS este valabila si pentru statul German?

| vmalex21 a răspuns (pentru PlusZero):

Situatia e încurcată, ai dat prea putine detalii. Spune totul cap coada ca nu mai inteleg nimic.Gewerbe e un fel de PFA din Romania si tu esti responsabil pentru plata asigurarilor sociale.Tu ai spus că ești în România.Acum spui ca esti Gewerbe in Germania.Cata vreme nu scrii tot nu te pot ajuta.Asigurarea aia e valabilă numai pentru urgențe si ca simplu turist.In clipa in care lucrezi in Germania si ai Abmeldung aici esti obligat sa te asiguri aici.

| PlusZero explică (pentru vmalex21):

Deci in perioada septembrie-decembrie 2019 am muncit pe santierul unde aveam aok.
In ianuarie m-am intors inapoi in Germania dar intr-o alta zona. De data aceasta nu mai am contract de munca, am doar Anmeldung si Gewerbe.

Asigurarea medicala o platesc in tara, lunar.

Daca ai nevoie si de alte detalii o sa fiu cu ochii pe TPU si o sa raspund in cel mai scurt timp. Multumesc frumos pentru ajutor!

| vmalex21 a răspuns:

Nu are nicio treaba contul.Omul a avut Anemeldung facut la Primărie iar din clipa în care te înregistrezi acolo esti obligat sa iti faci asigurare de sanatate.Cat timp lucrezi iti plătește angajatorul, cand esti in somaj Arbeitsamt sau Jobcenterul. Daca nu trebuie sa iti plătești lunar o sumă de 190 de euro.Ori din clipa în care nu mai esti angajat ai o lună în care nu plătești după care fie iti închizi, fie te angajezi in alta parte, fie te înregistrezi la somaj... daca nu iti plătești asigurarea.Ca fapt divers pentru un an de zile iti poate pune de plata si 7000-8000 de euro.Nu ajungi in pușcărie dar trebuie sa plătești retroactiv, poti cel mult sa negociezi o reducere.Asta daca nu poti face dovada ca ai fost asigurat in Romania sau alta tara.

| vmalex21 a răspuns:

Ai un nr de telefon de la AOK in Limba Română
https://www.aok.de/pk/bw/inhalt/aok-international-service/

| PlusZero explică (pentru vmalex21):

Din pacate numarul afisat apartine unui aok din alta regiune... in zona unde am eu AOK nu au asistenti romani.

| PlusZero explică:

In hartia primita pentru luna ianuarie este vorba de 850 euro. Ca idee, 850 de euro este acceptabil. Daca trebuie sa le platesc din ianuarie pana acum, este mult.