| StefanWass a întrebat:

Profesoara de matematica mi-a confiscat telefonul si l-a predat directoarei din cauza ca aveam castile in urechi, dar nu ascultam nimic la ele, asta nu mai conteaza acum. Astazi am fost in biroul directoarei si mi-a spus ca mi-l va inapoia la sfarsitul anului scolar si nu mi-a mentionat nimic de posibilitatea de a veni un parinte la scoala si al lua, de asemenea a spus si ca e sigilat. Se mai poate face ceva? Nu e normal sa imi fi luat castile in loc de telefon? Nu era ora profesoarei de matematica atunci cand mi l-a confiscat, ci religie, Mereu cand ii vede pe ceilalti colegi ca isi folosesc telefoanele doar ii atentioneaza, si mie mi l-a luat direct si mai era si prima abatere din acest an. (nici macar nu m-a intrebat, eu scriam la tabla si mi l-a luat din buzunar) Maine se va duce mama sa discute cu directoarea. Daca aveti orice argument prin care imi pot recupera telefonul, lasati aici...

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu te-ai dus la tablă cu căștile in urechi și telefonul in buzunar?
N-ai avut niciun respect față de profesorul de la catedră?

"Nu era ora profesoarei de matematica atunci cand mi l-a confiscat, ci religie"

Dacă s-a întâmplat in timpul orei, nu contează ce profesor se afla la catedră. Profesorii se suplinesc unul pe altul, se ajută între ei, când unul lipseste.

Du-te cu mama ta la școală, cred că ți-l va înapoia in urma unui avertisment verbal/scris. La a doua abatere, sancțiunea va fi mai gravă.

La inceputul anului școlar, toti elevii semnează un proces-verbal, iar printre alte obligatii, era menționat si faptul că "folosirea telefonului mobil in timpul orelor de curs, fara permisiunea cadrului didactic, este interzisa."

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai avut mare noroc!
Eu aruncam prin geam telefonul, ca n-are ce cauta in clasa in timpul orelor.
Ar fi problema ta, daca telefonul se facea bucati: de ce nu ti-ai luat unul rezistent la socuri? tongue

| mihai69 a răspuns:

„Confiscarea" respectivă e cam ilegală. OK, înțeleg să te deposedeze de un aparat interzis pe teritoriul unității de învățământ, dar acesta trebuie înapoiat la terminarea orelor sau către un părinte / tutore, altfel e deja infracțiune.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu daca eram profesor si imi venea unul la tabla cu castile in urechi il luam la palme. Cu riscul de a ramane fara job, ca oricum multi dintre voi mergeti la scoala fix degeaba. Normal e sa nu ai treaba cu telefonul in timpul orei! P.S. Miine se duce maica-ta sa se milogeasca la directoare... baga un pomelnic la biserica, poate ai noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O plângere penală aș face eu
sigur, dacă e serioasă și nu i-l dă nici maică-tii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa te dea afara si sa nu te mai primeasca la niciuna din orele ei.

Răspuns utilizator avertizat
| CarlosAttila a răspuns:

Ceea ce a făcut doamna se numește infracțiune, stai liniștit, îl vei avea înapoi, fie că vrea, fie că nu.
O zi bună!