| Sonia822 a întrebat:

Pt o persoana care a facut un copil cu un domn acum 13 ani, domnul s-a suparat si au intrerupt legatura, nedorindu-si un copil. Ce drepturi are mama, ce trebuia sa faca la vremea respectiva si ce mai poate face acum? Poate sa-l dea in judecata si sa-i ceara pensie alimentara retroactiv?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: trebuie recunoscuta sau dovedita paternitatea.
Mama poate da in judecata tatal copilului si sa-i solicite pensie alimentara pentru copilul dovedit si cel mai probabil va obtine pensia retroactiv pentru 3 ani (perioada de prescriptiune).
Pentru despagubire retroactiva pe termen mai lung de 3 ani ar fi sanse mult mai mici si proceduri incurcate.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama trebuia sa solicite stabilirea paternitatii si pensie alimentara, daca se stabileste ca respectivul este tatal biologic, depunand o cerere de chemare in judecata la judecatorie.
O poate face si acum, doar ca nu poate obtine pensie alimentara retroactiv pe toti anii, doar pe ultimii 3 ani anteriori depunerii cererii.

| Sonia822 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu stie de unde sa-l ia, cum face? Mentionez ca nu au pastrat deloc legatura, neexistand dorinta din partea tatalui de a-si cunoaste/ recunoaste urmasul. Il cunoaste doar dupa nume si (posibil) o veche adresa. Face solicitare la evidenta populatiei?laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sonia822):

Se intereseaza la evidenta populatiei, primaria localitatii de domiciliu, prin rude, cunoscuti, etc.

| JicaContra a răspuns (pentru Sonia822):

Daca nu poate fi gasit, atunci adioz
pensia alimentara o poti obtine numai dupa ce te judeci, iar faptul ca nu poate fi citat respectivul nu e un temei legal ca sa se emita mandat, poate daca te-ai fi judecat si a fugit dupa aia, insa si atunci, daca a plecat din tara... GREU!

| sierra1 a răspuns:

Domnul recunoaște copilul ca fiind al lui?

| Sophieka a răspuns:

Buna seara

Aici este cel mai bun loc (in cazul in care nu doriti o consultatie reala cu un avocat), in care puteti adresa intrebari juridice :
https://www.avocatnet.ro/forum

| Sonia822 explică (pentru Sophieka):

Nu vreau neapaat. ma interesa asa, ca speta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă acel copil e minor, da, mama poate pretinde pensie alimentară şi să-l dea în judecată.

| Jokers666 a răspuns:

Nu stiu amu depinde poti sa cauti un avocat si poate rezolva el cumva dar poate poti lua si o pensie alimentara, amu vei vedea tu

| Sonia822 explică (pentru Jokers666):

Amu. intrebarea era pentru cine stie sa raspunda, nu pentru cine nu stie sa raspunsa laughing