| anonim_4396 a întrebat:

Punctele de penalizare se șterg după un timp? Dacă da după cât timp? Și dacă de exemplu sunt prins de un radar pe autostrada mergând cu 175-179 km/h, eu fiind începător mi se suspenda carnetul? Pentru ca după cum știam, la începători limita de viteza e cu 20 km/h mai puțin in afara localităților, deci pe autostrada revinde 110 km/h limita legală, deci atunci viteza cu care pot circula fără sa mi se suspende permisul de conducere este de 160 sau 180? Pe autostrada ma refer, pentu ca in legislatie scrie ca se suspenda permisul de conducere doar după depășirea limitei de viteza cu 50 km/h și nu sunt sigur dacă acesta restricție se referă și la soferii începători pana intr-un an de experienta, ce sunt obligați sa conducă fără a fi sancționați, cu 20km/h mai puțin decât limita legală,

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Punctele de penalizare se anuleaza dupa 6 luni sau dupa suspendarea dreptului de a conduce pentru acumularea a 15 puncte de penalizare.
2.Amendarea mai grava si suspendarea dreptului de a conduce se aplica tuturor celor care depasesc viteza legala cu mai mult de 50 km/h, inclusiv incepatorilor care depasesc 110 km/h (viteza legala pentru ei pe autostrada) cu mai mult de 50 km/h.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru tine ca incepator limita e 110. La peste 160 ai 50km peste limita deci se suspenda permisul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

6 luni
Logic că ți se suspendă la 180.
110+50 = 160, la 161 ți-l suspendă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Expiră la 6 luni punctele, înțelesesem altceva când am citit prima oară

| Uvox a răspuns:

Dacă tu începător vrei sa mergi cu 179kmh sa imi spui te rog cand si pe unde ca sa nu ne întâlnim. Promit sa nu ma uit nici la stiri.