| LanguageMaster a întrebat:

Referitor la locul de muncă, ce înseamnă "a scoate din dispozitiv"?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde de locul de munca. La jandarmerie, dispozitivul inseamna o anumita dispunere a oamenilor pe teren, a scoate din dispozitiv ar putea insemna sa il trimiti acasa, de exemplu. La o fabrica ai diferite dispozitive mecanice, a scoate o piesa dintr-un astfel de dispozitiv inseamna pur si simplu sa iei piesa de acolo sa o pui in alta parte. La tribunal, dispozitiv inseamna o parte din sentinta, a scoate din dispozitiv inseamna in acest caz a sterge niste cuvinte.