| IonutValeriu a întrebat:

Tot aud din toate partile ca nu este motiv de ingrijorare in situatia Rusia-Ucraina. Dar aparent, rusii au adus in jur de 150.000 de militari la granita, aduc tot felul de materiale, pregatesc spitale de campanie si asa mai departe. De ce ar face toate astea daca nu s-ar pregati de razboi? Cu ce scop? Ucraina cere sa fie acceptata in Uniunea Europeana si in NATO cat mai repede, deci e clar ca se ingrijoreaza. Va veni razboiul? Vom fi implicati?

9 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pustiule... Fiecare parte incearca sa o intimideze pe cealalta si cam atat plus de asta nu-si doreste nimeni un razboi nuclear si totate tacamurile. Ucraina n-o sa fie acceptata niciodata in NATO pentru ca Rusia nu trebuie suparata. O sa isi faca exercitiile militare si dupa aia se duce fiecare acasa. Oricum in caz de doamne fereste se intampla ceva ai o zi sa inveti rusa pentru ca romanii doar atat i-ar putea tine pe rusi pe loc ( asta in cel mai bun caz in care avem tehnica militara gata in teren, camuflata, munitia distribuita, sa avem soarele in spate cand ar ataca, sa ploaie la rusi si sa fie frumos la noi, sa tina al de sus cu noi si tot maxim 24 de ore am rezista ). Oricum nu iti fa griji ca ne apara Republica Moldova ( Igor Dodon cica are informatii cum ca RM ar declara razboi rusiei in caz de ceva rolling on the floor ) deci suntem salvati

| IonutValeriu explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

laughing

Si daca ca prin minune ar fi acceptata in nato, pac, s-ar supara Russia si ar ataca sa inteleg

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru IonutValeriu):

Ucraina trebuie sa fie granița dintre Rusia și NATO deci nu se va întâmpla niciodată. Nu cred ca ar fi un atac convențional cu tancuri și infanterie ci mai degrabă cum a fost în Ucraina cu "omuleții verzi". Oricum dacă s-ar declanșa un atac convențional mulți din armată s-ar preda pentru ca nu are rost sa mori pentru țara asta plus ca am auzit ca rusoaicele îs frumoase deci... plus o plimbare pana în Siberia, ciocolata calda și tabăra de iarna cu rușii rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul intrarii Ucrainei in Nato este motivul tensiuniilor. Rusia nu va permite ca Ucraina sa cada sub controlul Nato. De asta au aparut in primul rand conflictele din 2014 dupa ce Ucraina a dat semne ca ar vrea sa intre in Nato.
Istoric e mai complicat ambele tari avand radacini comune, Kievul era practic capitala Rusiei in epoca medievala.
Activitatea Nato din marea neagra a crescut in luniile trecute, fiind programate exercitii militare -> in consecinta si cele Ruse, situatia escaladand pana in ziua de azi. Atat Nato cat Rusia se scuza ca fac numai exercitii, dar ce va urma e greu de estimat. Ambele tabere utilizand politica Ofensiva de intimidare crescand activitatea militara in intesitate ca raspuns pentru activitatea militara adversa.
Tehnica de intimidare e folositor cand te adresezi tariilor mici, dar nu celor mari.

| IonutValeriu explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, pai si ar fi sanse sa intre in razboi cu Ucraina pentru asa ceva? Pana la urma isi pune in cap NATO-ul si restul tarilor..Inteleg ca nu vrea sa intre in NATO, dar daca va fi acceptata de catre NATO, ce se va intampla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Ucraina in primul rand nu e inca membru nato, In al doilea rand in Ucraina exista un procentaj semnificativ de populatie rusa pe care Rusia se ofera sa ii protejeze.
Ce ar fi daca Ucraina ar intra in Nato ->asta nimeni nu poate stii Dar un lucru e cert ca Rusia nu va abandona teritoriile anexate si improbabil sa se rezume la cele actuale.
In situatia actuala daca fortele Nato ar intra peste separatistii din Ucraina, ar putea incepe razboi in toata regula.
Din punct de vedere militar Rusia e peste Nato categoric, -> distanta si organizarea favoreaza Rusia -> Asta pana intervine USA cand ar deveni ww3 Mai in gluma sau serios.
Dar cel mai probabil ambele tabere isi vor face exercitiile militare dupa care situatia se va detensiona.

| IonutValeriu explică (pentru anonim_4396):

Spui faptul ca se va detensiona doar ca sa ma calmezi, sau chiar sunt mai mari sansele de a se detensiona? Ce ai spus mai sus, da inceapa ww3, nu ar avea sansa atat de mare sa se intample?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar o diversiune pentru poporul rus, să îl aleagă pe Putin din nou, anul acesta sunt alegeri, sau pentru a distrage atenția lumii de la închiderea acelui om care i s-a opus președintelui.
Gândește-te așa, Putin nu este nebun să înceapă să se lupte cu Ucraina și America nesusținut de nimeni.

| rapandula a răspuns:

Fratele meu, nu mai crede in toate prostiile de pe retelele de socializare. Aia care posteaza habar nu au de viata lor, profita de subiect pentru vizionari si comentarii. Multe filmari sunt false, sunt din alte exercitii sau misiuni care n-au treaba cu subiectul adus de tine. In primul rand nu e nimic grav. Este vorba de intimidare. Se aduc cat mai multe trupe si utilaje ca sa-si etaleze puterea si sa-i forteze in vreun fel sa clacheze ca sa-nceapa ceva ce poate fi discutabil, ceva ce nu stim inca.
In al doilea rand, nu se va ajunge la niciun masacru cu bombe, rachete sau atrocitati in orase sau zone ce nu apartin de front. Nu mai suntem acum 100 de ani. Daca ar fi sa fie ceva, va fi armat cu poate cateva rachete de dimensiuni mici insa totul se va rezuma doar in zona conflictuala. Nu vor invada si masacra o tara întreaga pentru un mic teritoriu la granita plina de rusi.
In al treilea rand, prosti sunt cei care lanseaza idei conspirative, ca in orice subiect controversat de altfel pentru ca tara este plina de analfabeti si prosti, si de-asta am observat ca se vorbește mult despre faptul ca dupa Ucraina urmam noi. M-au apucat dracii doar vazand un astfel de comentariu, era primul. Dupa tot dand scroll au aparut cat mai multe asemanatoare. Asta m-a facut pe langa sa-i injur si sa constientizez ca trebuie neaparat sa fug in alta tara pentru ca in asta nu se poate trai, faptul ca trebuie sa inchid din cauza lor tiktok-ul pana cand nu vor mai fi subiecte pe treaba asta, adica destul de multe zile sau saptamani daca vorbim de ceva serios din partea alora. Nu avem cum sa urmam noi fratele meu, noi suntem stat suveran pe treaba noastra, suntem in democratie, nu avem teritorii rusesti, nu ne-am ciondanit cu ei, nu suntem dusmani, n-au nicio treaba cu noi. Adica in loc sa spunem ca poate dupa Ucraina urmeaza Transnistria din estul Rep. Moldova pentru ca acolo sunt prorusi, ne etalam mintile analfabete raportandu-ne la tara noastra care n-are nicio treaba. Faptul ca mai multe tari vecine isi trimit trupele in intariri pentru Ucraina nu inseamna ca urmam, este ceva doar de preventie. De a ajuta un stat care uraste Rusia si care e amenintata de aceasta. Si Polonia daca s-ar afla in ipostaza Ucrainei s-ar interveni un ajutor din partea mai multor tari, si daca Romania ar fi amenintata la fel, si tot asa. Va fi cel mult ca in cazul razboiului nagorno-karabah de anul trecut.