| tudorvolcano a întrebat:

S-a mai schimbat ceva cu sistemul sanitar în România?
Dacă mă duc la cabinetul particular al unui doctor, încă mai trebuie să aducem atenții (whisky, cafele, ciocolăți scumpe, cașcaval de calitate etc.)?
Sunt în străinătate de destul de mult timp și aici nu se întâmplă așa ceva.

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodata nu a trebuit sa duci...
s-a dus pentru ca atat am stiut noi ca cetateni si am luat parte la sustinera coruptiei in sistem.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru suntserios):

În sfârșit ai zis ceva serios.Noi i-am "învățat" să le dăm pe deasupra, unora le era chiar rușine să meargă cu mâna goală.Și tot noi ne mai mirăm că nu dispare corupția.Ca să trăim într-o lume corectă, ar trebui fiecare din noi să fim corecți, căci noi prin comportamentul nostru susținem sau putem să punem capăt tuturor nedreptăților.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ciocolăți, unde ai invatat sa scrii?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Forma corectă este ciocolate daca cumperi mai multe, sau ciocolată daca i ei una singură.

| tudorvolcano explică (pentru CristiDinBucuresti):

După această logică, ar trebui să fie plată/plate, coadă/coade, găină/găine, lună/lune, gură/gure, ușă/ușe? Iar aceste forme există în limba română, și au fost foarte uzuale în trecut, și încă sunt în unele regiuni.
Cum i-am explicat și altcuiva, acestea sunt norme prescriptive, care deseori nu au sens.
Mie „ciocolate" mi se pare prea artficial, așa că aleg să folosesc „ciocolăți", pentru că așa se spune în zona în care am crescut și locuit.

Și am scris bine, „ciocolăți", am scris corect diacriticile, am scris conform regulilor de scriere ale fonemelor în limba română.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu a trebuit NICIODATA sa aduci "atentii" doar ca obiceiul s-a perpetuat datorita unor sclavi nenorociti care altceva nu stiu. Trateaza medicul cu respectul cu care vrei sa fii tratat si tu, nici mai mult, nici mai putin.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca e paricular, platesti, deci au bani destui, nu TREBUIE sa dai in plus.Au ei mai mult ca tine!

| Zuzu1991 a răspuns:

Gligore2000 s-a apropiat putin de raspuns, dar nu indeajuns

in teorie la stat, in continuare se practica, chiar daca serios pe sub mana, DAR, tu ai spus ***PRIVAT***

LA PRIVAT NU S-A PRACTICAT NICIODATA, nu ca ar fi fost privati pe vremea comuismului, dar, dat fiind faptul ca tarifele sunt mult mai mari la privat, sa mai dai si spaga, deja e EXAGERAT

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nașpa.
Știu le cineva care merge la privat și da și "atenții" care evident nu sunt refuzate ca de, e sărăcie în lunehee hee

| RobertMoon a răspuns:

Poate doar la sate se mai practica chestia asta frecvent. In orasele mari slabe sanse, dar au mai aparut cazuri cu medici care cereau spaga, deci nu este imposibil nici aici.

| Floridori a răspuns:

Draga domnule lingvist, nu este necesar sa duci "ciocolăți". Nici ciocolate.Nu a fost necesar niciodata, dar atat i-a dus pe unii capul; sa ii indese medicului mana cu bani in buzunar, sa ii duca bauturi si tigari etc.Cu atat mai putin in cadrul unui cabinet particular, unde fiecare consultatie si procedura are un pret fix pe care il platesti si pentru care primesti bon fiscal.
Dar daca atat te duce capul, sa ii pui medicului o roata de cascaval pe masa, macar filmeaza momentul.Nu de alta, dar ar fi extrem de amuzant sa il vada si altii. big grin

| tudorvolcano explică (pentru Floridori):

Cum e corect: „aripi" sau „aripe"? Ambele există.
Iar „ciocolate", personal, mi se pare prea artificial.
E la final o alegere arbitrară.
Sau mai bine folosesc alte variante din DEX, „șocolate", sau „ciocolade" etc.
Lingvistica care se predă în universități e lingvistică descriptivă, nu prescriptivă. Dacă, de exemplu, vă uitați la regurile de gramatică dintr-o carte în limba franceză, veți vedea că sunt momente în care trebuie folosit (da, folosit, nu folosite, e regula de acord cu subiectul gramatical cel mai apropiat, nu cu subiectul logic, cf. „că a Ta este împărăția, puterea și slava" și nu „că ale Tale sunt [...]") conjunctivul imperfect și conjunctivul mai-mult ca perfect, dar totuși acestea nu sunt folosite nici măcar în scris. Iată una din diferențele între lingvistică descriptivă vs lingvistică prescriptivă.

Știu de când eram în țară, auzeam întâmplări că în funcție de câte „atenții" oferi unui medic, pe atât de bine te va trata. Am auzit de cazuri în care au operat pacienții prost în mod intenționat, deoarece nu au adus destule „atenții".
Și nu stau în România ca să pun roata de cașcaval pe masă. Mă duc la analize medicale tot timpul cu mâna goală, pentru că unde stau eu nu există obiceiul acesta prostesc.

| Vântulalb a răspuns:

Nu, nici nu-ti primeste atentii. Vrea doar un plic cat mai gros, de preferat in euro.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Operatie hernie inghinala - 2000 de lei operatia, 1000 chirurgul, 500 anestezistul, cate 250 la 2 asistente sa stea langa tata mereu. Ah, 1-2 pachete de țigări la doamna de la curățenie ca să-i schimbe așternuturile zilnic.
Văzusem reportajul recorder, unde recunosc și ei că luau șpagă datorita salariilor mici, acum nu cred că există medic sub 1500 de euro pe lună, șpagă e in floare. Într-adevăr, nu ți-o cer ei, dar dacă nu le dai, nu te baga in seama. Te taie ca pe câine și după 1-2 zile te și externează laughing.
Rămâi acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Plătești exact cât ți se cere.Nimic mai mult, nimic mai puțin.Indiferent că e la stat sau la privat, de aceea avem salariul.Salariul este răsplata muncii depuse.

| EcceHomo a răspuns:

Da, cașcavalul încă se mai poartă.winking
Cei tineri nu, dar ăia care știu ce gust are, nu îl refuză.

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns:

Cred ca asa era in comunism, acum nu se mai face asa.

| Gligore2000 a răspuns:

Aveai 14 ani ani cand ai plecat acum ai 21.
Nu esti de foarte mult timp plecat.
Nici la 14 ani nu intelegeai prea multe, dar acum chiar nu intelegi nimic.
La cabinetele particulare se plateste doar consultatia si primesti bon fiscal.
Altii sunt plecati de 30 de ani si nu o repeta la fiecare postare ca tine.

| tudorvolcano explică (pentru Gligore2000):

Abia aveam împliniți 12 ani. Nu încercați să extrageți date despre mine, că nu are sens.
Știu că se plătește consultația, dar era obiceiul să trebuiască să vii cu flori, cu ciocolăți etc., de fiecare dată când mergeam cu părinții, se asigurau că nu mergeau cu mâna goală.

| Adolf8 a răspuns:

În România e tradiție

| KimJennie a răspuns:

Nu e obligatoriu dar in general lumea asta face aici happy