| SingleForOne a întrebat:

Sa spunem ca pana la urma vom avea politicieni ca lumea pentru tara noastra, chiar daca toata lumea crede ca nu vom avea. Dar, vreau sa pun mai mult accentul pe populatie. Vor fi mii de schimbari spre bine, Romania ar fi cu adevarat moderna si dezvoltata din toate punctele de vedere.

Dintre toti care spun ca "mi-e jena ca m-am nascut in Romania", jignind majoritatea locuitorilor din tara si aducand alte rele, cum ar fi ca acestia sa-si schimbe parerile, transformandu-le in "ma simt mandru si fericit pentru ca m-am nascut in Romania", cand au de toate la nas [job-uri, economie faina, educatie avansata, inconjurat de paduri si multe altele], fara sa contribuie fizic, social, patriotic, politic, economic, etc [neincluzand taxele, ele fiind automat, dar asa prin puterea votului, prin vorbe bune, proiecte, grupuri, afaceri, etc]?

Mie mi se pare a fi ultima forma de ipocrizie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că și în momentul de față ai destule cu care să te mândrești, lucrurile nu-s chiar așa dramatice cum se vehiculează a fi. De exemplu, în ultimii 10 ani salariul minim s-a dublat, dacă nu triplat. Sunt proiecte de restaurare a clădirilor istorice în multe orașe. Proiecte care chiar se demarează, iar unele dintre ele sunt și finalizate. Se introduc autobuze electrice și mai multe stații de încărcare. Numărul oamenilor care folosesc panouri solare crește. Și așa mai departe. Cred că situație e dramatică în funcție de ce faci tu, dar posibilități sunt. Poți duce o viață foarte frumoasă în România chiar și astăzi. Iar lucrurile merg spre bine. Mi-ar plăcea să meargă spre bine mai repede și mai spre lucrurile care contează, așa este, dar trebuie să apreciem că se mișcă ceva. De exemplu m-ar bucura enorm să se pună foarte tare accentul pe păduri, în opinia mea, având în vedere istorie și relieful României, ar trebui să avem chiar spre 40% suprafață acoperită de păduri. Asta e ceva ce îmi doresc mult să văd.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Noi ne uitam ca, avem un nivel de trai mai mic decat cele mai dezvoltate tari din lume.
NIMENI insa nu face comparatie cu tarile mai sarace ca a noastra. Nici cu cartierele sarace ale metropolelor occidentale.
Nivelul (si perceperea noastra) de viata depinde in mare parte de NOI.
Politicienii organizeaza TARA, teritoriul, comunitatea.
Viata noastra insa o traim noi, personal si depinde doar de noi cum o percepem!

| anonimg a răspuns:

Tu zici: "Sa spunem ca pana la urma vom avea politicieni ca lumea pentru tara noastra".
Eu zic: "Salariile sa fie egale".

Cum spunea cineva ca gandul meu este o utopie, tot asa spun si eu ca gandul tau este o utopie.
Coruptia in tara este mult prea mare ca sa mai poata fi indepartata. Un carbune rece sau fierbinte va ajunge numaidecat la aceeasi temperatura a coruptiei in care va fi asezat. Tot ce se numeste om cu influenta este corupt.
Parlamentarii se cunosc intre ei; ei pot, prin influenta mai marilor lor, ca sa voteze pentru o lege sau alta.
Partidele politice au legaturi unele cu altele. Inlaturi o coruptie cu o alta. Numai cand cazul lor ajunge public, numai atunci ei ajung la inchisoare -unde se bucura de conditii mai bune decat ale saracilor din tara care i-au jecmanit. Acestia de pe urma (adica saracii) le platesc conditiile bune din inchisoare sau din libertate.
In conducere sunt oameni care de Dumnezeu nu se tem si de oameni nu se rusineaza. Ei fac ce vor si la propriu si la figurat. Ei se cred dumnezei.
Asadar, nu avem ce sa schimbam. Cand un membru cuprins de cancer (coruptie in cazul nostru) nu este amputat, tot organismul se umple de celule canceroase si va muri. Tara noastra este pe moarte. Intotdeauna am fost printre ultimele tari din UE. Si in altele exista coruptie; dar nu asa de mare ca la noi. Cel putin in alte tari cetatenii se bucura de un trai mai bun.
Rusinea romanilor cand ajung in alte tari nu este provocata de ei; ci rusinea reprezinta realitatea. Pentru ca locuitorii altor tari traiesc mai bine. Un roman este ca un cersetor cand ajunge la munca in alte tari.
Cine se mandreste ca este roman este rupt de realitate si traieste in lumea lui. Singurul lucru ce ii leaga pe romani de tara lor este ca aici s-au nascut, ca aici este identitatea lor, casa lor, si ca strainii in mijlocul carora se afla nu-i respecta. Dar in rest, n-ar da doi bani pe tara. Ba inca romanii care s-au facut patroni in strainatate ii jecmanesc pe fratii lor care ajung acolo. Ajutorul pe care li-l ofera acestia este cu scoul de a-i jecmani pe cei nestiutori.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Zi-mi si tu mie cu tot optimismul tau, cum scoti chestiile urmatoare din oameni?

-paznicii care te baga in spital daca-i dai 5 lei
-asistentele care fara 10-20 de lei nici nu se uita la tine
-medicii care te reorienteaza catre clinicile private la care tot ei lucreaza. care iti prescriu medicamentele celor care ii sponsorizeaza...
-electricienii care baga si ei un colac de cablu la dosit pentru acasa
-soferii care fura 10 litri de motorina sa bage in golful 4 de acasa
-bucataresele care pleaca de la cantina spitalului cu minim doua sacose din hrana care trebuia sa ajunga la pacienti
samd

Dupa ce scoate porcariile astea din oameni ABIA atunci poti sa speci ca se va schimba ceva, nu vorbim de schimbat societatea din temelii

| SingleForOne explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Te las pe tine sa le filosofezi, pentru ca nu sunt grele.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SingleForOne):

A nu, nu e ca nu le inteleg. Am 23 de ani si m-am adaptat la "societatea" asta de nu-mi mai trebuie sa le filozofez deloc

| SingleForOne explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Tocmai, sa folosesti putin gandirea sa te adaptezi pentru a implementa lucruri mai bune. Suntem buni la gasit probleme si sa le cauzam, dar nu prea buni la rezolvarea lor. Un lucru tipic omului, nu doar romanilor, pentru ca lucruri gresite se intampla peste tot.

| DarthNiger a răspuns:

Nu as spune ca avem de toate la nas, majoritatea job-urilor nu ofera un salariu decent cu care te poti intretine, doar daca ai fi o singura persoana te-ai putea descurca dar daca ar fi vorba sa iti intemeiezi o familie, atunci situatia se complica, de exemplu in oraselul meu in care stau nu exista salarii mai mari decat cele cu minim pe economie, cu greu gasesti un servici in care ti se face carte de munca iar de cele mai multe ori muncesti "la negru" fara sa ai vreo garantie ca vei ramane angajat pe viitor fiindca poti sa fi concediat oricand si schimbat cu cineva cu mai multa experienta, eu am fost nevoit sa ma mut intr-un oras mai mare care imi ofera mai multe posibilitati unde salariile sunt ceva mai ridicate.
Nu inteleg ce vrei sa spui prin "economie faina" faptul ca suntem blocati in inflatie continua nu mi s-ar parea economie faina deloc, traim din importuri si exportam tot mai putin deoarece nu se mai produce nimic in tara din diferiti factori, plus ca avem o economie complet liberalizata ceea ce inseamna ca depindem cel mai mult de afacerism si privatizare in general iar pe capitolul asta, Romania nu este tocmai cea mai stralucita fiindca majoritatea afaceristilor romani cunoscuti si de succes prefera sa investeasca in capitalul strain si se stie si de ce iar multi evita sa plateasca taxe si aici nu vorbesc strict de afaceristi, aici intra si politicieni, actori, cantareti si asa mai departe.

De educatie nu mai spun, avem acelasi sistem de educatie neschimbat de la caderea lui Ceausescu sau chiar si inainte iar conditiile sunt tot mai precare, cand se schimba un ministru al educatiei, la fel se schimba si programul de educatie iar fiecare vine cu un program diferit deoarece ei cred ca asta ar creste educatia in randul tinerilor dar niciunul nu s-a gandit sa imbunatateasca conditiile prin care se face invatamantul, in 2021 inca mai exista scoli cu sobe iar cele care sunt racordate la centrale, iarna nu functioneaza mai deloc, asta e doar un exemplu dar sunt multe alte probleme la care se inchid ochii, apoi ne miram de ce avem asa multi analfabeti in tara.

Inconjurati de paduri zici? nu mai suntem inconjurati de paduri de zeci de ani iar defrisarile au ajuns la cote alarmante, mai ales cele ilegale pe care statul le ignora din mai multe motive.

Noi cetatenii de rand putem face prea putin fiindca nu suntem uniti in cauza noastra insa au inceput sa se ridice tot mai multi activisti si grupuri de activisti care incep sa tina piept la tot ce se intampla, dar e greu cand esti impanzit de ani si ani de coruptie continua care blocheaza tara din a progresa, si cand te gandesti ca dupa caderea comunismului Romania a inceput fara nicio datorie externa, daca tara ar fi picat pe maini bune, pana acum am fi fost de nivelul Turciei poate, e gresit sa spunem ca ne e rusine ca suntem romani, fiindca e vina noastra ca oameni ca nu putem face din tara asta ceva maret, ar trebui sa ne fie rusine de noi ca nu schimbam ceva cand am putea, dar nu vrem si ne gandim doar la castigurile personale si atat, doar cand te uiti la protestele din ultimele zile si vezi toata masa aia de ignoranti, iti vine sa pui mainile in cap si sa te intrebi cu ce ai gresit sa traiesti printre asemenea specimene.

| Mopmop a răspuns:

Esti foarte optimist. Insa nu...totul tine de mentalitatea noastra care nu se va schimba asa repede.

| Eisenheim a răspuns:

Mergi pe strada și un tată ii da fiului o ciocolățică, o desface o mănâncă, la care tatăl : arunca jos ambalajul! La care băiețelul, de vreo 4 anișori: nu e voie tati, e mizerie, aruncam la coș! Tatăl ii i-a din mana ambalajul și îl arunca jos : arunca jos am zis, nu mă fă să...arunca! Deci ce politicieni, ce mândrie, santem jalnici și continuăm să învățăm și generațiile viitoare sa fie ca noi

| SingleForOne explică (pentru Eisenheim):

Asa iti primesti block, daca nu stii sa citesti si sa te comporti.