| anonim_4396 a întrebat:

Sal"tare

Peste o săptămână unchiul meu va divorța de mătușa. El este genul ăla care făcea datorii peste tot.La mătușa nu știu ce probleme i-a făcut cu banca iar pe vărul meu l-a lăsat cu o datorie la o firmă deschisă pe numele lui de când avea 18 ani.
Fix când a împlinit 18 ani a făcut firma pe numele lui că avea nu știu ce scutiri de taxe către stat.
Mă rog, a băgat-o în datorii și acum nu mai vrea să plătească.
Iar el s-a enervat și l-a bătut.

Ce i se poate întâmpla dacă unchiu"miu face reclamație pentru așa ceva?
Toată familia este împotriva lui și este clar că vărul meu nu are nicio treabă cu firma aia.Ce să facă el cu firmă de la 18 ani?

Mulțam, fundă

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru bataie poate sa-i faca reclamatie penala, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Pentru firma poate sa-l actioneze in judecata pe cale civila.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca face reclamatie se vor da in judecata reciproc si vor pierde ambii reclamati, dar unchiul tau va iesi mai prost. Daca, stiind cele de mai sus, nu o face, cu atat mai bine, dupa putin timp sa il dea matusa si varul in judecata, ca merita. Salut.

| Roxi04 a răspuns:

Sa o vinda, funda?

| minrest a răspuns (pentru Roxi04):

Tu daca ai avea bani ai cumpara o firma fara activitate, fara capital si plina de datorii?