| bobilutzu a întrebat:

Sal TPU!
azi am primit o scrisoare de la credit express pentru recuperarea unei datorii catre Avon suma de 520, 74 ron cu termen de plata pana in 13.11.2010... si daca nu platesc pana pe 13 ma da in judecata.
va rooog ajutati-ma... si spuneti-mi daca ati avut de`aface cu credit express. astia chiar ma vor da in judecata? nu dispun deloc de bani...plus ca va trebui sa platesc si cheltuieli de judecata.

Răspuns Câştigător
| Mmarryy a răspuns:

Nu te vor da in judecata pentru o asemenea suma. In plus sunt o firma de recuperari, datoria lor este sa iti trimita avertizari si sa te faca sa platesti, doar ei sunt platiti pentru asa ceva.
Insa nu ai precizat din ce data este factura neplatita.
Stai linistit ca nu iti vor venii la usa sau sa iti ia din proprietati, am intalnit multe persoane care se aflau in aceeasi situatie ca tine, altele si mai rau si nu au patit nimic.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca au sa te dea in judecata imediat, dar daca nu o sa platesti in cca o luna pot sa te dea si atunci va trebui sa platesti dobanda ori penalitati de intarziere, cheltuieli de judecata si eventual de executare, s-ar putea ca toate acestea sa dubleze suma ori chiar mai mult. Te sfatuiesc sa platesti in termen de cca o luna. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Daca acum ai un avisz mai tarziu va urca taxa pana cand iti vor lua din propietate si ajungi pe strazi daca nu ai bani.

| Ady00pk a răspuns:

Probabil nu te vor da in judecata pentru 520 lei(la inceput)
Iti vor trimite inca 1-2 avertizari iar apoi te vor da daca nu raspunzi la averitzari.
ps:Ai grija unde si cum te imprumuti.

| marilena04 a răspuns:

Hey! am si eu o colega care a primit avertizari pentru o suma asemanatoare pe care o avea de platit. Mai bine incearca sa gasesti pe cineva care sa iti imprumute banii, sau ia-ti un job part time ca suma va creste cu cat vei intarzia mai mult, incearca la parinti rude coelgi...Cred ca e posibil sa te dea in judecata cei de la Avon, ai grija.si daca rezolvi sa ne spui si noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa platesti suma in 2 sau 3 transe daca nu ai toti banii acum. Daca nu platesti, datoria ta nu va disparea. Sa lasi lucrurile asa sperand ca nu se va intampla nimic e cea mai riscanta (proasta) optiune.