| budy55 a întrebat:

am si eu o intrebare ce se intampla daca nu platesc factura romtelecom deloc mau pacalit prea mult eu am platit pe fiecare luna si acu mau gasit cu 2 luni neplatite si am hotarat sa nu le mai platesc pot ajunge cumva la inchisoare astept raspuns funda :

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai platit ai chitanta ori alt document din care sa rezulte ca ai platit in fiecare luna, asa ca nu o sa se intample nimic, oricum nu se face dosar penal pentru asta, eventual doar dosar civil. Te dau in judecata si obtin o hotarare de obligare la plata, inclusiv penalitati ori dobanzi si cheltuieli de judecata si apoi te executa silit, daca nu poti dovedi ca ai platit. De asemenea pot intrerupe furnizarea serviciilor. Numai bine!

| unicka a răspuns:

Se va ajunge la majorari si vei fi dat la firme de recuperare cu executare silita dar daca nu ai bunuri sau loc de munca nu are ce sa-ti faca eu am intrebat un avocat pentru ca cumnatul meu era in acceasi situatie cu neplata unei facturi

| express11 a răspuns:

Ai chitantele? daca le ai pe lunile respective, du-te la opc?

| Ramona1 a răspuns:

Nu prea au ce sa iti faca.Te vor suna cei de la romtelecom sa te anunte de plata facturii si vei putea un interval de timp doar sa primesti telefoane, nu sa si dai. Apoi cred ca ti-l vor inchide.

| Ramona1 a răspuns:

Si apropo, daca spui ca ai platit pe 2 luni, iar ei te scot restanta, arata-le chitantele.In cazul asta se va rezolva problema.Bine,in cazul in care mai ai chitantele.De preferat, pe viitor pastreaza orice chitanta ca sa fii sigura ca nu mai platesti inca o data ceea ce deja ai achitat.