| Anonimaaaxgar a întrebat:

Întreb pentru un prieten: Deci, prin luna august, prietenul meu și cu încă 3 băieți au fost la o petrecere și au băut, apoi prietenul meu s-a urcat la volan și când să plece acasă erau pe marginea drumului o mașină de poliție în care se urcau 3 polițiști,unul la volan, altul în spate tot pe partea stângă a mașinii și celălalt în dreapta. Prietenul meu nu i-a văzut și a intrat în ei și i-a luat cu tot cu uși pe ăia de pe partea stângă și au ajuns la spital. Celălalt din dreapta care nu a pățit nimic a sunat la poliție și i-au făcut dosar penal prietenului meu. Întrebarea este : ar putea să facă pușcărie pentru așa ceva, ținând cont că nu a omorât pe nimeni? Sau, și mai rău, să îi anuleze permisul? Am uitat să menționez că i-au luat permisul de atunci de când a făcut "accidentul"

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ar putea sa faca, daca alcoolemia a fost peste 0, 80, a comis doua infractiuni: conducere sub influenta alcoolului si vatamare corporala din culpa. In caz de condamnare, indiferent daca inchisoare cu executare sau cu suspendarea executarii pedepsei, permisul ii va fi anulat si nu va putea obtine alt permis decat la 1 an dupa executarea pedepsei.

Bula
| Bula a răspuns:

In locul politistilor, i-as anula carnetul si as tinde ca prietenul tau sa fie internat la psihiatrie (nu la puscarie! ).
Trebuie ca cineva sa fie tare nebun sa urce beat la volan si sa tinteasca exact masina politiei, ba sa faca si mai multe victime cu spitalizare.

| darrio2007 a răspuns:

Ori era prea beat ori prea prost ca sa intre chiar in masina politiei. Mi se pare ca ai cam inventat povestea asta. Eu in locul lor ma faceam ca il ating putin pe la bot, dând vina pe accident. Să-i dea permisul cand o zbura porcul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica se urca beat la volan, lovesc o masina de politie, baga oamenii in spital si ti se pare mai rau sa isi piarda permisul decat sa faca puscarie?

In primul rand anularea permisului ar fi cel mai bun lucru pentru el si pentru noi. Si probabil ca se va intampla, depinde ce hotaraste judecatorul. Inchisoare nu va face, probabil va primi cu suspendare, depinde ce alcoolemie avea si cate ingrijiri medicale va avea nevoie cel internat.

| Anonimaaaxgar explică (pentru suntserios):

Păi da ar fi mai rău să facă pușcărie decât să îi anuleze permisul că din pușcărie iese dar dacă îi anulează permisul cum mai conduce? Și e păcat să îi anuleze permisul deoarece e un conducător auto excelent. Nici mie nu-mi venea să cred când am auzit și i-am zis de ce ai intrat bă în ei si el mi-a zis: de beat, crezi că intram de chior.
Crede-mă că băiatul ăsta conduce ca Vin Diesellaughing)chiar dacă are doar 23 de anihee hee

| suntserios a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Pai de ce sa mai conduca? Nu vad niciun motiv sa i se mai dea dreptul sa conduca... macar nu in urmatorii cativa ani.

Poate fi el si mama lui Vin Diesel, atata timp cat se urca baut la volan nu merita niciun drept la permis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Dacă era băut zdravăn, după cum spui, permisul i-l anulează sigur, nici nu mai era nevoie de celelalte infracțiuni pe care le-a comis

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi anuleze permisul, aproape sigur. Urmează un dosar penal. Cei de la spital poate se vindecă, poate nu. O infecție la spital în urma operației te poate omorî. Dar totul a pornit de la accident, acesta a fost cauza inițială primară având ca rezultat decesul. În acest caz, va face sigur închisoare.

| Andreeush a răspuns:

Chiar dacă nu a omorât pe nimeni acele persoane au ajuns la spital.
Prietenul tău era băut la volan, a cauzat accident motive pentru care i s-a luat permisul și i sa intocmit dosar penal. Probabil o să i se facă un proces iar instanța va stabili ce pedeapsă merită.
Poate să facă închisoare sau să primească cu suspendare.

| ziftode a răspuns:

Sa ii ia carnetul E SI MAI RAU decat sa faca puscarie?!?
ESTI TAREEEEE!

| unvecin a răspuns:

Ținând cont că n-a omorât pe nimeni, o să-i lase și permisul și libertatea... ca să mai încerce și altă dată: poate reușește într-un final.

La noi în sat un polițist beat a lovit cu mașina o bătrână pieton care circula regulamentar. I-a rupt nu știu câte coaste, de i-au intrat în plămâni. A stat săptămâni în șir între viață și moarte. Minune că a scăpat și s-a recuperat după luni de suferință, probabil cu urmări pe toată viața cât i-a mai rămas.

Nici măcar n-a coborât să cheme o ambulanță. A fugit de la locul accidentului, lăsând-o acolo. Era seară de iarnă.

A scăpat cu permisul întreg și fără pușcărie. Singura dreptate s-o fi făcând poate când prietenul tău va nimeri peste el cu mașina.

So...

| leonemada a răspuns:

1- a urcat baut la volan
2- dupa relatare, reiese ca avea viteza,
3- nu a circulat regulamentar
4- persoanele vatamate (indiferent ca sunt politisti sau nu ) au avut nevoie de ingrijiri medicale
si lista poate continua. se intra la "mititica" si numai pentru furt maruntisuri. daramite pentru vatamare corporala din culpa... prietenul va trebui sa aiba un avocat foarte foarte bun sa il scape, mai ales ca victimele au fost organe ale legii in exercitiul serviciului!