| anonim_4396 a întrebat:

Vara trecuta, un vecin care nu avea permisul (a dat traseul de 4 ori, dar nu l-a luat) s-a urcat la volan BEAT in masina unui prieten, cu prietenul respectiv, sotia si fetita lui de 6 saptamani. Au avut accident. Fetita a murit izbita de parbriz. A stat 30 de zile arestat. Si de atunci il vad mereu venind de la munca.

A omorat un copil, beat, el neavand carnet, nu a facut un lucru destul de grav incat sa faca puscarie? :/
De ce este inca in libertate?

Cati ani ar trebui sa faci puscarie pentru asa ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul a savarsit mai multe infractiuni, aflate in concurs si ar trebui sa fie condamnat, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
"ART.192. Uciderea din culpă
(2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni."
Cred ca ar trebui sa primeasca cel putin 7 ani de inchisoare, dar depinde de judecatori.
Pesemne ca inca nu a fost terminat procesul si nu s-a pronuntat o hotarare definitiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil e cercetat in libertate, poate sa dureze si cativa ani procesul

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Uite-te bine la el ca n-ai sa-l mai vezi mult, o sa-ti fie dor.

| suffarstar a răspuns:

Pe toti. Legea se aplica doar pentru fraieri.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

E inca in libertate probabil pentru ca nu s-a incheiat procesul lui
in Romania procesele dureaza vreo 2 ani
normal ca a ucis un copil-omor din culpa, si se pedepseste numai cu inchisoarea
insa acum. ramane de vazut cati martoti erau, daca avea problem psihice...

Răspuns utilizator avertizat