| Nero a întrebat:

Este legal sa conduc un moped cu motor 50cc inmatriculat, pe drumuri care nu sunt considerate publice (in paduri, pe camp etc)? Am 16 ani.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, atata timp cat nu il conduci pe drumuri publice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Art. 334 Noul Cod Penal Punerea în circulaţie sau conducerea unui..."pe drumurile publice"

AI voie, legal, sa conduci acel moped prin paduri, pe campuri ori in curtea unei persoane private, dupa cum se observa mai sus, legea specifica "pe drumurile publice", deci nu face referire o eventuala interdictie pe campuri, in paduri etc.

| Danieladana964 a răspuns:

Din cate stiu eu legea se refera si la marimea rotii, nu numai la capacitatea motorului, fara sa conteze zona unde il conduci. ce-i drept, risti mai putin daca nu te vede politia. dar tot risc se numeste.

| suntserios a răspuns (pentru Danieladana964):

De unde ai scos-o pe asta cu roata? lol