| TheHunter38 a întrebat:

Sallut am o intrebare., urmeaza sa ma mut in chirie, dar am rezolvat fara contract, numai ca mi-au cerut o garantie considerabila, ma intreb se poate face ceva act doveditor la notar pentru garantia aia. De exemplu ca si cum i-as da la cineva imprumut o suma de bani. pentru o perioada anume? Exista asemenea contracte?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face un act notarial autentic, de asemenea se poate face si un act sub semnatura privata, prin care proprietarul recunoaste primirea sumei ca garantie si ca o va restitui la terminarea inchirierii, act care sa fie semnat si de 2 martori.
Daca nu a facut-o legal te poti adresa la protectia copilului.