| SofiaTeodorescu a întrebat:

Salut,acum ceva timp am fost sa imi dau demisia la zi, evident nu au fost de acord, eu trebuia sa respect preavizul, fiind om avand si eu probleme si etc nu am mers.Mi s-a deschis contractul disciplinar si rahaturi de astea.Intrebare.Ce efecte poate sa aiba pentru pensie (daca o sa traiesc pana atunci laughing ) Apare in cazier? Si daca da cand se sterge?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca nu ti-a fost "deschis" ci a fost desfacut disciplinar pentru absente nemotivate.
Singurul efect poate fi la urmatoarea angajare, mai ales daca ti se solicita recomandare de la vechiul loc de munca, de regula nici un angajator nu doreste un salariat indisciplinat.

| SofiaTeodorescu explică (pentru Ioandelasal):

M-am angajat la un loc mult mai serios, a inteles motivele pentru care am avut acel comportament, stiu ca e gresit ce am facut dar imi puneam atat sanatatea psihica cat si fizica in pericol.Colegii naspa, discriminare, jignire, frica, am inceput sa am atacuri de panica, sa nu dorm noaptea.Lucram la cuptoare era foarte cald (si era naspa cum am cu glanda si asa de multe ori se intampla acasa sa nu pot respira bine ) marfa era la rece trebuia sa stau cate o ora in frig, aveam niste pantaloni subtiri si maneca scurta nu ma lasau sa vin de acasa cu ceva mai gros, dureri de rinichi, probleme cu ovarele....na...Am plans mult pentru decizia asta proasta dar chiar nu puteam sa stau acolo o secunda.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Daca este asa si deja te-ai angajat nu mai ai nici o problema.

| SofiaTeodorescu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio treaba cu pensia si nici cu cazierul ca nu e infractiune. Poate avea legatura cu cu urmatorul tau loc de munca, ca cine vrea angajati nedisciplinati?

| SofiaTeodorescu explică (pentru suntserios):

M-am angajat, la un nou loc de munca mult mai serios, angajatorul stie, chiar mă ajuta cu informatii, el imi spunea ca nu e ca pe vremea lui Ceausescu sa depinda atat de mult CI.

| Digikey a răspuns:

Eu nu as angaja pe cineva care nu a respectat preavizul.
Inseamna ca nu este serios.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu exista sa nu fie de acord sa iti dai demisia. Este o incalcare a drepturilor tale si daca exista martori pentru asta se poate apela fara probleme la tribunal.