| KiLLYoU1 a întrebat:

Salut.
Acum o luna am avut o problema cu D.I.I.C.O.T ul.
In dimineata zilei de 5 Octombrie, 3 ofiteri cu ajutorul procurorului DIICOT si al sefilor de post din localitatea mea, au intrat la mine in locuinta avand mandat de perchezitie domiciliar, unde mi -au fost confiscate 4 telefoane, un PC si un laptop.
Am aproape 17 ani, si am fost acuzat de pornografie infantila de catre o fata care acum are 18 ani ( Ea a fost luata drept minora, deparece acest lucru s-a intamplat in Iulie, la o luna inainte ca ea sa imiplineasca 18 ani)
Problema in acest caz, cea mai grava, este ca printre acele bunuri confiscate se afla un Galaxy S8+, cumparat pentru mine de catre tatal meu.
Vreau neaparat sa-mi recuperez telefonul.
Mentionez ca:
-Am semnat un proces verbal, pe biletul corespunzator al sacului cu bunuri
-Nu am primit nici macar un apel telefonic dupa acest incident
-Am fost luat la parchet unde am dat o declaratie de 2-3 ore audio-video, unde procurorul m-a informat de asemenea ca bunurile vor fi recuperate dupa perchezitia informatica, care a spus ca dureaza o luna.
-Detin dovada achizitionarii telefonului de catre tatal meu ( Factura eMag )
In momentul in care mi-a fost confiscat telefonul, nu detindam nici o poza cu acea fata pe telefon.
Totusi aveam o arhiva RAR securizata cu parola, pe PC, pe care o uitasem acolo din iulie, si nici asa nu sunt sigur daca pozele acelea pot fi recuperate, iar daca vor fi recuperate, este posibil ca sa nu mi mai primesc nici telefonul inapoi?
Stie cineva macar de ce nu am fost contactat, sau cand voi fi contactat?
Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, concret, de ce n-ai mai fost contactat si cand vei fi citat la Parchet, de obicei poate dura 2-3 luni sau chiar mai mult, depinde de incarcatura cu cazuri si de importanta acestora, cazul tau este destul de lipsit de importanta.
In orice caz, dupa ce trece o luna de la audierea ta, te poti interesa la Parchet cand sa mergi dupa bunurile ridicate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca parola ai pus, ca ei au oameni specializati sa extraga tot ce este ascuns sau parolat in PC-ul sau pe telefoanele alea.
Va trebuii sa ai rabdare cu cerutul inapoi a lucrurilor, mai ales daca au gasit material care te incrimineaza si pot duce procesul pana la anul, acnd afci 18 ani si esti bun de pus dupa gratii.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand nu orice nud este pornografie (de ex. fotografiile fara gesturi obscene de pe plajele pentru nudisti nu sunt pornografie).

In al doilea rand daca ai vrut sa o santajezi cu pozele respective sau ai amenintat-o cu publicarea lor sau le-ai pus pe net ar trebui sa te gandesti la consecinte penale.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce contine arhiva RAR? Poze cu ea? Nud? Semi? Ipostaze indecente? Ai pus-o.

| KiLLYoU1 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu conteaza arhiva, 50% nu cred ca o pot sparge, este o parola complexa, pe care chiar si eu am uitat o.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru KiLLYoU1):

Decriptarea parolei e floare la ureche, te joci cu politia si procuratura nu cu "hackerii" de pe TPU si copii care stiu si ei sa dea flood cu root-eri facuti pe google laughing. Au oameni care se ocupa cu asa ceva, dar cum spune si cineva mai jos daca se "gaseste" ca ai vrut sa o santajezi in vreun fel cu poze indecente vei cam avea de suferit. Parintii tai te sustin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta finalizarea anchetei, daca povestea este reala, caz in care cred ca nu, altfel aveai un avocat care te-ar fi informat in legatura cu nedumeririle tale.