| DanielDaniel13 a întrebat:

Salut acum vreo 4 ani am fost la tara la bunicii mei, fiind convocat la munca patriotica sa culegem niste struguri de pe un teren extravilan al bunicii mele.
Terenul a fost castigat de ea in instanta cu 3 ani in urma nefericitului eveniment. terenul l-a gestionat pana atunci fratele acesteia.
Am mers acolo sa ne ridicam recolta si am fost surprinsi sa vedem ca vin spre noi fratele bunicii mele care avea vreo 70 ani impreuna cu fiul acestuia (Ion)care avea in jur de 40, inarmati cu o furca, o bata si o coasa.
Ion s-a dat jos din caruta cu bata in mana si ne-a amenintat sa plecam ca ne omoara (eu fiind la locul faptei cu bunica, bunicul, unchiul meu, si un prieten) a venit a impins-o pe bunica mea dupa care a lovit-o cu bata peste coapsa foarte puternic si ea a cazut.
Cand am vazut asta am sarit pe el fara sa il lovesc nici macar cu un pumn si l-am imobilizat la pamant prima data cu fata in sus, dupa care l-am intors cu fata in jos si cu mainile la spate pentru ca ma scuipa, ma injura, ma ameninta ca daca nu ii dau drumul ma omoara si multe altele.
Timp in care unchiul meu a si sunat la politie si i s-a spus ca o sa trimita echipajul din satul apropiat.echipajul nu a venit nici dupa 10 minute timp in care l-am tinut imobilizat pentru ca facea foarte urat.
A plecat unchiul meu dupa politie si a venit cu echipajul de politie care mi-a spus sa il eliberez ca nu mai reprezinta o problema acum.
Dupa ce l-am eliberat facea pe victima ca l-am lipsit de libertate ca l-am sechestrat.

Cazul s-a judecat in lipsa mea pentru ca nu am fost chemat, bunica nu stiu ce a tot facut pe acolo pentru ca fratele ei s-a spitalizat cu un picior rupt in urma incidentului.
Si acum s-au schimbat politistii de la sectia respectiva s-a schimbat procurorul si s-a cerut sa ma duc sa dau iar declaratie pentru evenimentul de acum 4 ani ca este posibil sa fiu judecat de lipsire de libertate.

Ce parere aveti? eu nu vad sa fi gresit cu ceva sau sa fi incalcat legea.
Astept ceva opinii de la cunoscatori un sfat ceva

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tu esti cel judecat. Orice avocat poate demonstra fara dubii ca ati fost in legitima aparare; ei sint cei care au atacat si au intrat pe proprietate privata, a bunici tale in cauza.Era bine si daca exista un certificat medico-legal din care sa reaiasa lovitura si trauma suferita de bunica ta cind a fost lovita.Numai bine.

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Bine-nteles ca si fratele bunicii si-a rupt piciorul asa cum statea si el jos un pic.

| MasterYoda a răspuns:

Ai mai multi martori in favoarea ta. cu un avocat bun, castigi. si il poti acuza de vatamare corporala, chiar tentativa de omor...