| SickHeart a întrebat:

Tatal meu o cam influenteaza cateodata pe mama, dar ma mai asculta ea si pe mine. Tatal meu este din fire foarte nervos si se ia de fiecare data de bunicii mei din partea mamei.Pe mama o doare sufletul enorm. Uneori si plange.In schimb pe tata il doare si se enerveaza la culme cand cineva se ia de parintii si de fratele lui. Odata mama a zis ceva lui tata despre ei si mai ca nu a lovit-o! A dat buzna la mine in camera unde era si bunica si a zis ca sa ii spunem mamei ca sa nu mai zica nimic de ai lui ca o sa o bata de o sa lesine! Bunica a ramas fara cuvinte iar eu am fost speriata de el manios! Si de vecini se ia.O necajeste pe mama enorm cu asta.Mama spune ca din cauza nervilor lui au pierdut toti prietenii si nimeni nu mai vine la noi.Si fata de musafiri adeseori tipa si mamei ii crapa obrazul de rusine pentru el.Si-a cerut iertare in numele lui pentru gura lui dar oamenii s-au suparat.Pe mine ma loveste zdravan daca fac ceva ce nu ii place.Si,in legatura cu mine, ATAT DE TARE ma doare sufletul si plang cand tatal meu se ia pana si de baiatul care il plac.Nici macar nu il cunoaste si il judeca! Nu stie ce suflet are, se uita la el si daca nu il placea il blama si il facea in tote felurile.Eu stiu ca el e un baiat bun. Dumineca asta, chiar de Pasti l-a facut "satanic".S-a dus la mine plin de nervi si mi-a zis citez "scot eu dracii din tine!".M-am enervat la culme dar am plans.De ce? :'(De ce? Mama nu stie pe cine plac.Dar nu stiu tatal meu de unde stie.Am cod la telefon.M-a marcat ENORM faptul ca l-a blamat pe iubit.Nu pot sa uit asta! Mi-a ranit inima cu asta.Eu i-am zis ca nu ii permit sa isi bata joc de el! Si eu i-am zis la mama cand eram singure sa stea linistita ca nu e baiat rau.Dar lui tata daca i-as spune nici nu ar discuta,mi-e frica de ce ar zice.(Un alt exemplu ar fi ca eu am vrut o pisicuta.O prietena de-a mamei a zis ca imi da. Tatal meu a sarit cu gura parca i-ar fi dat in cap! A mai zis ca o omoara numai sa o aduca aici)Mai tarziu tata a venit sa isi ceara iertare de la mine ca m-a lovit, din mai multe motiv, nu numai acesta.Pentru asta l-am iertat dar nu pot uita ce a zis despre el!
Ce sfaturi imi dati? Cum as putea sa uit asta si sa nu pun la suflet? Nu pot uita toate vorbele lui! Din orice m-ar bate.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai daca se ia si de un strain ce te-ai gandit ca il va lua in brate pe prietenul tau?
E clar ca omul asta nu si-a prea dorit aceasta familie sau s-a saturat de ea.A fost vreodata linistit si iubitor cu voi? Cine sti ce frustrari ascunde de inebuneste din senin.
Daca este violent si fizic si verbal de ce nu divorteaza mama ta?

| SickHeart explică (pentru Freya1):

I.au dat mai multi sfatul asta dar ea zice ca nu e bine sa divortezi

| Freya1 a răspuns (pentru SickHeart):

Pai si mai bine va chinuiti toti? Spune-i sa mearga la un psiholog ca poate o va convinge.

| SickHeart explică (pentru Freya1):

Plus de asta mama spune ca dzeu nu-i permite asta

| Freya1 a răspuns (pentru SickHeart):

Aaa e clar atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești nici prima și nici ultima persoană care are drept tată un dobitoc.
Partea proastă este că (în general) ei neagă că sunt bolnavi de nervi și au nevoie de tratament medicamentos zilnic.
N-ai ce-i face. E dobitoc și așa va rămâne până moare.
Știu eu ce spun.