| Mihaaiiii100 a întrebat:

Salut, am auzit ca din 2025 se vor scoate vizele pentru SUA, (sursa este de la stiri este ceva siguri stiu ca s-a discutat cu ambasada sau ceva de genu) ce inseamna asta? Ca asa oricine o sa ajunga acolo? Toti tiganii o sa se duca si o sa faca si tara aia de ras

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Scoaterea vizelor daca o sa fie, inseamna, ca un roman poate sa mearga in SUA fara viza de la ambasada SUA in Ro.

Dar chestia asta nu inseamna nimic, doar ca poti merge in vizita, atit, nimic mai mult, nu ai drept sa ramai, nu ai drept sa muncesti, nu ai drept sa locuiesti.

Daca ramai mai mult decat spune legea, deja esti o persoana ilegala aici, in cazul in care vrei sa pleci, ti se va pune interdictie si nu o sa mai pui piciorul in SUA vreodata, asa cred, desi ei zic 10 ani.

Asa ungurii de exemplu de foarte mult timp pot veni aici in vizita fara viza.
Cunosc roman, dar care a mers in Ungaria, a luat cetatenie maghiara, a venit aici, apoi a ramas asa ilegal, are multi ani de cand e pe aici, dar ilegal.
Munceste asa pe la cunoscuti romani, se roaga de unu altul sa ii inchirieze aptm, deci nu-i viata sa ramai aici ilegal.

TIganii au ajuns in SUA si pana acum, veneau prin Canada si Mexic. SUA a observat chestia asta, asa ca au bagat control si cu Canada.Asa ca tiganii au luat d rumu Mexicului, adica intra ilegal in SUA cu calauze mexicane, pe care normal ii platesc.

Acum am vazut si eu ceva tigani, pe aici nau prea fost, ma refer prin Texas, dar acum am vazut citiva.
Nu are ce sa faca de ris, aici nu se uita nimeni ca esti roman, tigan, colorat, hispanic, cand esti prins te taxeaza.

Am intrebat pe cineva ce fac tiganii pe aici, nu stiiu citi din ei or fi legal, nu cred sa fie careva, poate doar sa se fi casatorit cu ceva cetateni americani, in rest is ilegal.
Cineva mi-a spus ca tiganii fura haine din magazine, apoi le trimit in Ro, acolo altii le vind.

Bine sa furi aici din magazine, poti fira, dar asa sa zic un tricou, ceva usor, nu iesi cu sacu de haine laughing dar magazinle au si ele paza, aia se uita si la oameni, cum arata, dar nu-s prea vigilenti, asa ca tiganii fura in general haine.
Stiu pentru ca o romanca care se ocupa pe aici cu stringerea de pachte pentru cei care trimit in ro, mi-a spus ca adu tiganii cutii la balamuc.

Dar daca sunt prinsi nu stiu exact ce se intampla, banui cai trimit aia inapoi cu interdictie.

Chestia este ca in SUA politia nu se ocupa cu emigranti, deci daca mergi pe strada, ilegal sa fii nu te opreste nimeni, iar daca sa zic tear opri, si nu ai facut nimic rau, nu iti face nimic, chiar ilegal cum esti te lasa sa mergi mai departe.

Tiganii au vazut ce e pe aici, stai tu linistit, nu fac ce fac prin UE sau prin Ro, aici nu tine cu vrajeala, este politie peste tot, de suna careva in 5 minute e ala acolo.

Deci cam asta inseamna fara viza, desi la aeroport, cand intri in SUA te intreaba unde mergi, la cine mergi, nu stiu daca or fi ceva conditii, dar stiu ca pe sora mea in aeroport a intrebat-o unde merge, la cine merge, eram eu cu ea, am spus ca merge la mine si n-au fost probleme.

Sora mea este cetatean italian, se urca in avion si poate veni aici oricind, dar ii ia la rost, cu ce cocazie, unde, la cine, etc.

Nu e chair asa sde simplu cum pare la prima vedere, gata ma urc in avion, cobor in SUA ies afara laughing treci pe la verificare, te ia ala la intrebari.

Tiganii nor sa vina in modul asta pentru ca or sa-i trimita inapoi, tot ilegal vor trece.
Banui ca o sa ceara ceva cazare, sau daca vii cu o excrursie arati uite aici stau, am venit in vizita.
Ca daca spui ca vii si tu ciine surd la vinatoare sigur te trimit aia inapoi, asa ca nu risca nimeni sa pleasca bilet de avion, aici sa il intoarca inapoi.

| Mihaaiiii100 explică (pentru relian):

Mama cat mi ai scris multumesc mult de tot ca mi ai scris atat sincer, eu am inteles ca daca o sa se scoata vizele ceea ce o sa se intample… o sa poata sa se duca in tara cine vrea si cum vrea si sta cat vor ei si pleaca cand vor ei. dar esti sigur ca o sa fie asa cum ai zis tu? Adica la faptul ca nu o sa putem sa stam nu stiu cat sau asa?

| relian a răspuns (pentru Mihaaiiii100):

Am scris in ideea ca voiai sa afli informatii, sa fi spus asa o fraza si aia sc urta 2-3 cuvinte nu prea poti.

Cind ai viza de la ambasada, de asta pentru vizita, nu poti sa stai mai mult de 6 luni intr-un an.
Dar si asa daca stai 6 luni, sau 4 luni, apoi vii anul urmator si iar stai 4-6 luni, in functie de cine esti, cum arati, citi ani si alte alea, aia se vor lua de tine.
Am asa un prieten, a venit fratesu la el, a stat undeva la vreo 5-6 luni, apoi anul urmator iar a venit la fel, la aeroport, au chemat aia un traducator si iau spus ce face la fratesu laughing la care el a spus ca vine sa faca sarbatorile, era inainte de Paste, aia lau intrebat daca are nevasta, copii, a zis ca da.
Ia asculta iau zis aia, tu lasi nevasta si copii acasa si vii sa faci sarbatorile cu fratetu in america si tai cate 5-6 luni, tu te auzi ce spui laughing si iau spus ca de mai vine si la anau, s-ar putea dupa sa nu mai vina deloc niciodata laughing

Acu, daca se ridica vizele, or sa fie tot la fel, trebuie sa mergi in vizita la cineva, depinde cit stai, citi ani ai, de esti tinar, aia nu-s idioti, nu sta nimeni luni de zile in vacanta sau vizite.

Deci daca se scot vizele, vor fi in continuare anumite cerinte. Asa nici canadieni, care vorba aia is frati cu americanii, la fel, daca vin in vizita sau stiu eu unde, nu pot sta mult, le baga si alora interdictie laughing cu astia nu te joci, nu conteaza cine esti.

Mai tii minte cid era sal bage pe salam manelistu la bulau laughing plecase ala cu suta si ceva de mii dolari la el in buzunar, la aeroport lau agatat, ia confiscat tot, dar voiau sal bage si la racoare laughing noroc ca interventi ceva romani de pe aici, ca ala e tigan, ca nu cunoaste bla bla.

Gata nu mai spun nimic, e de ajuns cate am spus.

| Mihaaiiii100 explică (pentru relian):

Ok bro am inteles multumesc mult de tot pentru ca mi ai raspuns, chiar mi-ai fost de foarte mare ajutor! Respectt iti dau funda

| Xox0 a răspuns (pentru relian):

La Walmart se fura in prostie si vorbesc de oameni de culoare. Am gasit cutii de ceasuri prin rafturile din sectiunea groceries, multi au incercat sa iasa cu electronice, s-au furat televizoare, si de haine nu mai zic... Pachete de sosete bagate-n geanta etc. Isi iau mancare de la sectiunea Deli si pana termina de mers printre culoarele din fata, au terminat de mancat.

| relian a răspuns (pentru Xox0):

Dar tu esti in state, de spui de Walmart? pe unde esti in ce stat? Bine daca poti sa spui, daca nu e ok, nu-i problema.

| Xox0 a răspuns (pentru relian):

Da, in nordul coastei de est.

| relian a răspuns (pentru Xox0):

Aha la frig si bine.

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si eu de multe ori am un comportament rasist dar sa iti zic ceva nu doar tiganii ne fac de ras prin Europa si prin lume ci si romani de-ai nostri.
Vin dintr-un medic neacademic in care am cunoscut o multime de infractori, jumatate dintre ei fiind tigani si jumatate romani, deci nu e vorba doar de etnici
Si in intreaga tara jumatate sunt proxeneti rromi si jumatate romani, deci nu e vorba de culoarea pielii ci de caracter.

O greseala mare sa lase pe toata lumea in SUA! Dar au si ei "tiganii" lor, de exemplu marea majoritatea a mexicanilor, care nu sunt toti oameni pusi pe munca cinstita ci preponderent infractori!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai un link cu acesta informație?

| Mihaaiiii100 explică (pentru suntserios):

Scrie pe goole fix asa: scoaterea vizelor pentru usa romanii
Si o sa-ti dea ogramada

| suntserios a răspuns (pentru Mihaaiiii100):

Niciunul din articole nu da informatia ca fiind ceva sigur. Sunt niste supozitii... Si nu vor fi excluse de tot vizele. Vom intra intr-un program Visa Waiver, deci tot ai nevoie de autorizatie din partea SUA sa ajungi pe teritoriul lui. Va fi acelasi concept ca si viza doar ca mai usor de obtinut.

| haileewatson a răspuns:

Se vor scoate vizele de turist doar daca Romania va avea un anumit procent de visa refusal. Momentan acesta este mare. Si va ramane in continuare te asigur euwinking aceeasi stire se vorbeste de ani de zile.
Dar daca se intampla asta, se aplica doar la vizele de turist. Adica nu o sa mai fie nevoie sa ceri viza de turist ca sa mergi in vizita pentru maxim 90 zile, dar oricum la aeroport in SUA treci pe la Vama si politistii de acolo au dreptul sa iti refuze intrarea daca vor. Ei iau deciziile astea.

"În anul fiscal american 2020, rata de refuz era în jurul valorii de 10%. În 2021, rata de respingere a crescut la 17%.

"România trebuie să aibă o rată de refuz sub 3%, acesta fiind ultimul criteriu care trebuie stabilit pentru ca țara noastră să poată intra în programul Visa Waiver."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că putem sa mergem în SUA fără viza dar nu cred ca se va intampla! Ne-au mai păcălit ei de multe ori!