Întrebare recomandată | Alexccc839 a întrebat:

Salut. Am avut certuri cu mama mea de la un timp si nu mai tin legatura cu ea dar alocatia mea inca se vireaza in contul in care nici eu nici tatal meu nu am acces. Exista vreo metoda sa pot sa-mi transfer alocatia pe contul meu bancar?
Mulțumesc anticipat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Titularul contului bancar (sau imputernicitul) au dreptul sa se "atinga" de cont si de continutul contului.
Sunt doua cai:
1. Vorbesti cu mama sa faca demersurile necesare pentru a avea si tu acces la acei bani
2. Obtii o sentinta judecatoreasca prin care sa fii indreptatit la accesarea contului.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai 18 ani, nu poti face nimic deocamdata. Dar de ce alocatia vine la ea daca stai cu tatal tau?

| Violleta2022 a răspuns:

Alocatia este data parintilor ca ajutor financiar pentru tine, sa-ti cumpere haine sau carti, imbracaminete si mancare.
Alocatia nu se vireaza copiilor, decat daca parintii cer acest lucru, ceea ce la tine nu-i cazul, fiindca esti minor si esti in ingrijirea mamei.
Din pacate, pana la 18 ani nu poti sa ceri nimic, fiindca nu ai acest drept ca minor.

| Lukasssz a răspuns:

Vorbesti cu cei de la banca

| Mihai_Andrei_Neagu_1995 a răspuns:

Te duci la sediul bancii respective si intrebi acolo

| ȘtefanCelCool2022 a răspuns:

Cu internet banking dacă ești de la banca Transilvania adică dacă ai contul de la banca Transilvania sau nu știu dar știu că poți să transferi banii cu internet banking este cutat ce te pot ajuta îmi pare rău

| Pantofii69 a răspuns:

Ammmm mm habar n-am boss încearcă sa te reampaci cu părinți tai si după le spui sa pună alocația pe cardul tău și după faci ce vrei?